Do galérie Navštívil nás Mikuláš... boli pridané fotografie.
Navštívil nás Mikuláš...
- 36
Imatrikulácia prvákov
Do galérie Imatrikulácia prvákov boli pridané fotografie.
52Šestnásty deň v mesiaci november bol pre našich milých prvákov dňom, na ktorý tak netrpezlivo vyčkávali. Nastal čas, aby všetkých presvedčili, že si zaslúžia stať sa právoplatnými žiakmi Gymnázia v Giraltovciach. My, druháci, sme mohli odplatiť krivdu z minulého roka.
Na miesto konania, do našej telocvične, dorazili na svojich motorkárskych žihadlách. Po príhovore nasledoval „chutný“ prípitok. Úlohy na ktoré každý netrpezlivo vyčkával odštartovala disciplína „Balón + žiletka + PENA“. Dievčatá sa „potešili“ , keď museli povedať klady a zápory vybraných chlapcov z nášho Gymnázia. Následne si s nimi zatancovali. Postupom času sa po telocvični rozliehal nákazlivý smiech všetkých prítomných nad ďalšími disciplínami, ako napríklad hádanie profesorov prostredníctvom pre nich typických fráz, či váľanie fliaš s loptičkou ukrytou v silónkach, Na tých, ktorí úlohu nesplnili, čakalo koleso (ne)šťastia, kde si vytočili svoj trest, ako napr. vypitie citrónovej šťavy, obalenie tváre v trojobale, bozk profesorovi, Majkin, či Sonin lahodný koláč a mnoho ďalších. Tresty sprevádzali prvákov celým programom.
Čo by to bolo za imatrikuláciu bez prísahy, v ktorej sa zaviazali k zodpovednému prístupu k štúdiu. Ako pripomienka na tento nezvyčajný deň prvákom poslúži medaila za ich nebojácnosť.
Na záver sa chcem v mene celej 2.A poďakovať už našim odvážnym prvákom za splnenie všetkých úloh, ktoré sme si pre nich pripravili. Predávame im štafetu a už teraz sa tešíme, čo si na budúci školský rok pripravia.
Kristína Jančušová, 2.A
DofE - Stretnutie s princom Edwardom, Grófom z Wessexu
Do galérie DofE - Stretnutie s princom Edwardom, Grófom z Wessexu boli pridané fotografie.
5Mnohí iste viete, že žiaci zapojení do medzinárodného projektu DoFE (Duke of Edinburgh Award) sa dňa 7.9.2017 zúčastnili odovzdávania prestížnej ceny na bronzovej úrovni. Tesne pred ceremóniou sme sa dozvedeli, že jeden náhodne vybraný žiak si cenu neprevezme v Prešove, ale na špeciálnej ceremónii v Bratislave v novembri. Na moje prekvapenie som zistil, že tým žiakom som ja. Na jednej strane ma to veľmi potešilo, lebo som vedel, že ma čaká veľký deň. Postupom času začínali pribúdať obavy a tréma. Pošuškávalo sa totiž, že Slovensko poctí svojou návštevou člen britskej kráľovskej rodiny. Dva dni pred odchodom som sa dozvedel, že to bude najmladší syn britskej kráľovnej Alžbety II princ Edward, Gróf z Wessexu.
To vo mne vyvolalo ešte väčšie napätie. Samotné odovzdávanie cien sa konalo v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave. Spoločnosť mi robili spolu s našim pánom riaditeľom Mgr. Róbertom Mihalenkom aj koordinátorky projektu pani učiteľka Čorbová a Baníková. Bronzovú cenu si prevzalo 53 žiakov z rúk veľvyslanca Spojeného kráľovstva na Slovensku Andrewa Gartha. Všetko bolo presne načasované, museli sme prísne dodržiavať pravidlá. Po odovzdaní cien nasledoval osobný rozhovor s princom. Rozprávať sa s ním bol pre mňa obrovský zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnem. Som veľmi rád, že som mohol byť prítomný na takom veľkolepom a jedinečnom podujatí. Ďakujem pani učiteľkám Čorbovej a Baníkovej za to, že mi umožnili absolvovať tento program.
Michal Pavlík, 2.A
Oznam - chrípkové prázdniny
V zmysle Metodického usmernenia, Školského poriadku a po predchádzajúcej konzultácií s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva z dôvodu vysokého výskytu chrípkových ochorení prerušujeme výchovno - vzdelávací proces na škole v čase od 10.12. 2017 do 12.212.2017.
Mgr. Róbert Mihalenko
riaditeľ školy
ADVENTNÁ ZBIERKA
Advent je čas štedrosti, milosti a pomoci blížnym. Tak neváhaj a prispej aj ty svojou troškou.
Dňa 6.12. 2017 sa uskutoční dobrovoľná zbierka pre ľudí utekajúcich pred vojnou zo svojich domovov (tranzitný tábor v Humennom).
Miesto: Gymnázium v Giraltovciach (vstupná hala)
Čas: od 8:00 do 16:00
V prípade záujmu môžete priniesť nižšie uvedené veci do konca tohoto týždňa na vrátnicu školy.
Čo priniesť?
–hračky
-knihy
-písacie potreby
-spoločenské hry
-puzzle
-hygienické vreckovky a papierové utierky
-čaj
-cukor
-kreatívny materiál- zaujímavé servítky,
lepidlo, látky, športové náradie
EUROSCOLA - SKYPE KONFERENCIA GYMNÁZIUM GIRALTOVCE-ŠTRASBURG
Do galérie EUROSCOLA - SKYPE KONFERENCIA GYMNÁZIUM GIRALTOVCE-ŠTRASBURG boli pridané fotografie.
10Dňa 9.11.2017 sa na pôde Gymnázia v Giraltovciach uskutočnila beseda s pani europoslankyňou Mgr. Monikou Smolkovou formou telemostu.
Pani Monika Smolková pôsobí v europarlamente na poste europoslankyne od roku 2009. Pani europoslankyňa veľmi ochotne a otvorene odpovedala na otázky, ktoré si našli priestor v našej debate. Na úvod nám v krátkosti predstavila pozíciu europoslankyne, svoje kompetencie a povinnosti. Od roku 2015 sužuje Európu migračná kríza, ktorá vyvolala veľké medzištátne rozpory. Podľa slov pani Smolkovej najlepším spôsobom ako zastaviť príliv migrantov, je prispieť k vyriešeniu vojnových konfliktov v ich domovských krajinách. Taktiež by mala zlepšiť situáciu ich registrácia po príchode do Európy, ktorá by mala odhaliť ekonomických migrantov. Slovo padlo aj na trvalo udržateľný rozvoj. Pamiatky UNESCO nesmeli ostať nepovšimnuté. Pani europoslankyňa zastávala rovnaký názor na to ako páni politici, s ktorými nám bolo cťou uskutočniť predchádzajúce besedy. Vzhľadom k tomu akou je naše Slovensko malou krajinou, na jeho území sa nachádza úctyhodný počet pamiatok zapísaných vo svetovom dedičstve UNESCO. Musíme byť na to my, Slováci hrdí a musíme sa naučiť ako tieto poklady propagovať vo svete.
Navzdory počiatočným technickým prekážkam, ktoré sme hravo zvládli, beseda prebehla ako po masle.
Beseda s pani Monikou Smolkovou, europoslankyňou, zavŕšila kvarteto diskusií s významnými predstaviteľmi slovenskej i zahraničnej politiky, vďaka ktorým sa nám rozšírilo politické povedomie a vzbudil sa v nás záujem o politiku.
Kristína Jančušová, 2.A
HODINA DEŤOM
Pri príležitosti 19. ročníka verejnej zbierky, Nadácie pre deti Slovenska – Hodina deťom, bola oslovená o spoluprácu Spojená škola, Kpt. Nálepku 122, so sídlom v Giraltovciach. Dobrovoľníci zo Spojenej školy navštívili dňa 10.11.2017 Gymnázium v Giraltovciach s účelom vyzbierania finančných prostriedkov pre deti a mládež v núdzi. Riaditeľ Gymnázia, Mgr. Róbert Mihalenko, srdečne privítal dobrovoľníkov na pôde školy. Vďaka milému a ochotnému prístupu riaditeľa, pedagógov a žiakov sa podarilo vyzbierať peknú sumu. Úprimné ĎAKUJEM patrí všetkým, ktorí sa do tejto verejnej zbierky zapojili.
Mgr. Martina Vertaľová – koordinátorka, pedagóg SŠ
Mgr. Mária Podhajecká – pedagóg SŠ
Športové úspechy našich žiakov
Študentská kvapka krvi
Dňa 24.10.2017 sa aj naši žiaci zapojili do Študentskej kvapki krvi. Darovanie krvi patrí k významným ľudským činom, ktorý môže zachrániť ľudské životy. Aktivity sa zúčastnilo 12 žiakov, menovite :
Matej Anderko, Natalia Feničová, Dominika Lechmanová, Gorazd Urda, Richard Terkanič, Radka Michlíková, Emma Matiová, Samuel Cibuľka, Brian Maťaš, Jozef Jurík, Zuzana Onofrejová, Filip Tchurík.
Za tento prejav humanizmu a obetavosti patrí všetkých zúčastneným veľká vďaka.
EUROSCOLA - Podpredseda vlády na pôde Gymnázia
Odkaz na fotoalbum http://gymgir.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=262
Ako sme Vás už na našej stránke informovali, druháci sú v rámci projektu EUROSCOLA 2018 aktívni. Po besede s poslancom NR SR Mikulášom Krajkovičom, a po telemoste s predsedom 72. valného zhromaždenia OSN, s pánom Miroslavom Lajčákom, zorganizovali totiž ďalšie stretnutie. Trio nesmierne zaujímavých a prínosných diskusií zavŕšila beseda s pánom Petrom Pellegrinim, podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu, ktorý navštívil našu školu v pondelok 6.10.2017. Na úvod nám v krátkosti predstavil funkciu, ktorú od roku 2016 zastáva. Potom nám odpovedal na otázky našich študentov. Keďže v rokoch 2014 až 2015 bol pán Pellegrini ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, rozprávali sme sa o problémoch v školstve. Pán Pellegrini poradil študentom, ako sa majú učiť ak chcú v budúcnosti uspieť na pracovnom trhu, a taktiež ich upozornil, na čo sa majú zamerať pri výbere vysokej školy. Keďže Euroscola je projektom zameraným na Európsku úniu, rozprávali sme sa o európskych záležitostiach, problémoch a smerovaní EÚ, ako je napríklad Brexit, migračná kríza, Eurozóna, a ciele udržateľného rozvoja. Nemohli sme zabudnúť spýtať sa ho na kultúrne pamiatky UNESCA, keďže to súvisí s témou nášho projektu.
Čas strávený v spoločnosti charizmatického a inteligentného pána Petra Pellegriniho uplynul ako mávnutím čarovného prútika. Zdá sa, že aj pre pána podpredsedu bola naša diskusia zaujímavá, keďže sa o nás zmienil na svojej sociálnej sieti nasledovne: „Jediný recept, ako pritiahnuť záujem mladých o projekt Európskej únie, je prísť k nim bližšie a nedebatovať len cez médiá. Dnes sme o EÚ diskutovali na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach a na Gymnáziu v Giraltovciach.“
Exkurzia Banská Štiavnica
Do galérie Exkurzia Banská Štiavnica boli pridané fotografie.
41V dňoch 26. - 27.10.2017 sme sa triedy III.A, septima a sexta v sprievode RNDr. Danky Baníkovej a PaedDr. Ondreja Feča, PhD. zúčastnili dvojdňovej exkurzie PK prírodovedných predmetov /CHE - BIO – FYZ/ do srdca nášho malebného Slovenska - Banskej Štiavnice. Naše prvé kroky viedli do podniku v regióne dolného Liptova už tento rok so 137- ročnou tradíciou. Boli sme milo prekvapení veľmi čistou a ekologickou prevádzkou spracovania 26 druhov drevín v Mondi SCP Ružomberok . Tento podnik sa vo významnej miere podieľa na celoslovenskej produkcii papiera tej najvyššej kvality. Spolu so sprievodcom sme prešli celý areál, obzreli stroje a navštívili laboratórium kde sa testujú vlastnosti papiera. Neďaleko Banskej Štiavnice, pod lesom v obci Svätý Anton, sa nachádza Kaštieľ Svätý Anton, nazývaný aj ako Kaštieľ Antol, či Koháriovský kaštieľ. Je to pomerne dobre zachovaný neskoro barokovo - klasicistický kaštieľ s nádherným rozsiahlym anglickým parkom. Od roku 1985 je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. Kaštieľ ukrýval štvorcové nádvorie s fontánou, obrovské množstvo zbierok obrazov a prírodovedných exponátov. Zažili sme množstvo nezabudnuteľných zážitkov počas prehliadky historických pamätihodností večernej Banskej Štiavnice. Pohodlné ubytovanie poskytol penzión Lodiar na brehu najväčšieho tajchu - Počúvadielskeho jazera. Druhý deň sa niesol v duchu baníctva. Navštívili sme expozície Kammerhofu i Banského múzea v prírode. Kammerhof je najrozsiahlejší stavebný komplex v centre mesta Banská Štiavnica. Ide o bývalé hlavné sídlo hlavného komorskogrófskeho úradu. Dnes je tu v 14 miestnostiach inštalovaná expozícia Baníctvo na Slovensku. Tu sme si mohli preveriť svoje vedomosti z geológie a mineralógie. Nadôvažok si tu každý z nás v špeciálnej aktivite aj vyryžoval svoju vlastnú zlatinku! Priamo v činnosti a modelovej prevádzke sme si prezreli modely dômyselných čerpacích a vŕtacích zariadení, ktoré preslávili Štiavnicu a okolie a vďaka ktorým bola aj v r. 1993 zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. S prilbami na hlave a baterkou v ruke sme sa vybrali do podzemných chodieb štôlne Bartolomej, kde sa z nás na jednu hodinku stali takmer ozajstní baníci.
Timea Fereková, III.A
Sen premenil na skutočnosť
V priestoroch Divadla Jonáša Záborského v Prešove sa konala 27. októbra 2017 krajská súťaž MODERÁTOROV. Tobiáš Pacák , žiak oktávy, reprezentoval naše gymnázium a vybojoval si v nej krásne druhé miesto. Súťažilo sa v 4. kolách, 1. disciplína: interpretácia spravodajského textu; 2. disciplína: interpretácia reklamného textu; 3. disciplína: vedenie rozhovoru so zaujímavým človekom; 4. disciplína: moderovanie vlastnej relácie. Tobiášovi Pacákovi blahoželáme a veríme, že táto súťaž je malým krôčikom k jeho budúcemu povolaniu.
EUROSCOLA
Telemost Giraltovce – New York
Jedným z projektov, do ktorého sa naši študenti s radosťou zapájajú, je Euroscola. Tento školský rok takúto možnosť využívajú aj druháci a uskutočňujú rôzne aktivity, ktoré pomáhajú zvyšovať politické povedomie ľudí v ich okolí. Ako je dobre známe, od 12. septembra zastáva funkciu predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN slovenský politik. Je ním skúsený slovenský diplomat rusínskeho pôvodu, pán JUDr. Miroslav Lajčák, ktorý je v súčasnosti aj ministrom zahraničných vecí Slovenska. No a práve s ním druháci zorganizovali SKYPE diskusiu minulý štvrtok v rámci už spomínaného projektu.
Keďže pán Lajčák zastáva významnú medzinárodnú funkciu, príprava podujatia bola časovo veľmi náročná. Samotnej besede predchádzalo množstvo telefonátov a mailov. Ako ináč, než v angličtine.
Avšak napriek počiatočným obavám samotná diskusia mala veľmi hladký priebeh. Pán Lajčák nám veľmi ochotne odpovedal na naše otázky. Najprv nám vysvetlil, v čom spočíva práca predsedu Valného zhromaždenia, aké sú jeho úlohy a kompetencie. Potom sme sa rozprávali o činnosti OSN, na aké svetové problémy kladie organizácia v súčasnosti dôraz, akú sú ciele OSN a na akých projektoch pán Lajčák pracuje. Jednou z organizácií, ktorú OSN zastrešuje je aj UNESCO. Pán Lajčák nám preto vysvetlil, v čom spočíva význam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva pre medzinárodnú komunitu a jednotlivé krajiny, a prečo je dôležité tieto pamiatky chrániť. Nemohli sme nespomenúť migračnú krízu, keďže to nie je len európsky problém, ale aj celosvetový. No a besedu sme zavŕšili témou cieľov urdžateľného rozvoja, o ktorých podľa slov pána Lajčáka hovorí celý New York, je to téma č. 1 na medzinárodných stretnutiach.
Celá diskusia sa niesla v priateľskom duchu. Pán Lajčák s nami veľmi milo, ochotne a ústretovo komunikoval, až sme zabudli na to že sme súčasťou medzinárodného telemostu. 30 minút, ktoré sme mali vyčlenené, ubehlo ani nevieme ako.
No a ako reagoval pán Lajčák na naše „stretnutie“? Taktiež veľmi príjemne. Na svojom profile na sociálnej sieti Facebook uviedol: “Príležitosti rozprávať sa s mladými ľuďmi mám na svojej práci veľmi rád.
Pomáhajú mi pochopiť, čo mladých ľudí trápi a ako ich zahrnúť do mojej činnosti.
Dnes som cez Skype o OSN diskutoval so žiakmi z gymnázia v Giraltovciach v rámci ich projektu Euroškola.“2.A
Fotoalbum: https://gymgir.edupage.org/album/?
Školská jedáleň
Aktualizovali sme modul Školská jedáleň
NOC VÝSKUMNÍKOV
Exkurzia Oswienčim
V skorých ranných hodinách v jedno septembrové ráno sme sa my, druháci, spolu so žiakmi Základnej školy vydali po stopách histórie, ktoré nás zaviedli až do susedného Poľska. Naše prvé kroky viedli na miesto, v minulosti plné strachu, hrôzy, utrpenia a smrti, do koncentračných táborov Osvienčim a Brezinka. Poľský sprievodca nám rozprával o krutom, nezávideniahodnom prežívaní ľudí v táboroch. Na vyváženie negatívnych pocitov sme sa po ukončení prehliadky odviezli autobusom do zábavného parku vo Wadoviciach. Najprv sme si pozreli vyše 50 miniatúr architektonických divov sveta, od Čínskeho múru cez Baziliku sv. Petra až po maketu Eifellovej veže či Benátky. No a potom sme sa vyšantili, keďže zábavný park ponúkal rôzne kolotoče, 5D kino, Egyptskú hororovú show a množstvo ďalších. Vybláznení a zmorení únavou sme sa ubytovali v útulnom hoteli v Krakove. Po náležitom odpočinku sme vyrazili do ulíc, kde nás očarilo majestátne námestie. Na nasledujúci deň sme sa pobrali na obhliadku tohto kráľovského mesta. Začali sme pri hrade Wawel, z ktorého bol očarujúci výhľad na Krakov a rieku Vislu. Veľkou pýchou tohto hradu je zaujímavá katedrála. Neskôr sme pokračovali prehliadkou námestia. Po ukončení prehliadky nás už boleli nohy, no to však ešte nebol koniec nášho programu. Naše potulky smerovali do soľnej bane vo Wieliczke, ktorá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Približne šesťsto schodov nás zaviedlo do rozľahlých priestorov soľnej bane, kde väčšina sôch a stavieb bola vytvorená práve zo soli. V bani je množstvo zaujímavostí, medzi ktoré patrí aj veľká sieň, kaplnka, ktorú vysekali samotní baníci a samozrejme aj podzemné jazero. Po opustení bane sme boli všetci do jedného unavení. Vonku bola tma a tak nastal čas pobrať sa naspäť domov.
Spomienky na tento výlet ostanú nadlho v našich pamätiach. Nepríjemné pocity z prehliadky koncentračných táborov sa doplnili o úžasné zážitky z ďalšieho programu nášho výletu, a tak vytvorili komplex nezabudnuteľných okamihov.
Vasilišinová, Horvatová, 2.A
Do galérie Exkurzia Oswienčim boli pridané fotografie.
Erazmus+
Prvé projektové stretnutie v školskom roku 2017/2018 v rámci projektu Erasmus+ „Refugees and migrants seeking for their future in the united Europe (past-present-future)“ sa konalo v septembri 2017 v partnerskej škole vo Vila Verde v Portugalsku. Pracovné stretnutie bolo zamerané na hodnotenie uplynulého roka, prezentáciu všetkých aktivít na národných úrovniach. Zástupcovia nášho gymnázia prezentovali všetky aktivity, ktoré sme aktívne zrealizovali s našimi žiakmi:
- mobility Lesvos, Cyprus
- konferencia Erasmus+ v Štrasburgu
- dotazník k problematike migrácie v Európe
- beseda 4,1 míle – utečenecká problematika v EÚ a na Slovensku, môj osobný postoj k tejto téme
- „turistika cez víkend“ – Náučný chodník Petrovce sme si prešli spolu s našimi žiakmi a ich rodičmi
- exkurzia v Prešove – žiaci 1.A a kvinty
- beseda o ekonomickej migrácii
- prezentácia muzikálu a našej kultúry v Tranzitnom tábore v Humennom
- 3 dňová exkurzia „história migrácie v našich dejinách“ – Pieniny, žiaci 1.A a kvinty
Ku všetkým projektovým aktivitám boli vypracované CLIL materiály v anglickom jazyku, ktoré žiaci vypracovali a odovzdali koordinátorke projektu.
Ďalším a podstatným bodom programu na stretnutí v Portugalsku bolo plánovanie aktivít na nastávajúci školský rok a druhý rok bežiaceho projektu. Boli naplánované mobility učiteľov a žiakov a určené záväzné termíny, na priebežné odovzdávanie materiálov a boli na národných úrovniach prezentované plánované aktivity pre školský rok 2017/2018.
V posledný deň stretnutia bola vytvorená webová stránka k nášmu projektu, na ktorej budú na národných úrovniach zverejňované všetky aktivity k projektu.
Konferencia BA
Dňa 27.9.2017 sa uskutočnila konferencia v Bratislave v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky: Peer learning aktivitu zameranú na " Identifikáciu výziev a spôsobov prevencie diskriminácie a segregácie vo vzdelávaní“. PLA je súčasťou expertnej pracovnej skupiny WG ET 2020 na Podporu občianstva a spoločných hodnôt slobody, tolerancie a nediskriminácie prostredníctvom vzdelávania. V tomto kontexte pozvali zástupcov našej školy (Mgr. Róbert Mihalenko - pán riaditeľ; Mgr. Mária Kopčáková - koordinátorka projektu Erasmus+; Erik Lukáč a Peter Galeštok – žiaci triedy sexta), aby sme odprezentovali Projekt “ Refugees and migrants seeking for their future in the united Europe” ako súčasť panelovej diskusie, kde sme boli jedným zo 4 hlavných „speakrov“. V tejto diskusii sme podčiarkli hlavne miestne aktivity ako aj účasť našich študentov na medzinárodnom stretnutí na Cypre o čom porozprávali naši študenti, samozrejme v angličtine. Svojej úlohy sa zhostili dôstojne a na profesionálnej úrovni. Za čo im patrí pochvala. Celou konferenciou nás nezastupiteľne sprevádzal aj náš pán riaditeľ.
Čítajte ďalej....postrehy našich študentov.....
Peter: Pod záštitou projektu Erasmus+ sme sa zúčastnili konferencie v Bratislave. Po 4 hodinách cesty vlakom sme si pri vlakovej stanici zohnali taxi. Taxík nás doviezol na ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, kde sa spomenutá konferencia konala. Tam nás tesne pred začiatkom čakalo občerstvenie. Každý účastník dostal tašku ministerstva, perá, poznámkové bloky a knihu o detskej psychológii. Na začiatok sme si vypočuli prezentáciu o študentovi rómskeho pôvodu zo Sabinova, ktorý bol na Slovensku pridelený do špeciálnej školy. To sa však jeho rodičom nepáčilo a preto sa rozhodli odsťahovať a nájsť pre ich syna lepšiu školu. Tak aj urobili a zapísali ho na škole v Anglicku, kde úspešne dokončil základnú, strednú a pripravuje sa na vysokú školu. Po tejto prezentácií sme sa presunuli k ďalšiemu bodu programu. Predstavitelia z rôznych krajín mali krátky príhovor o obsahu svojich projektov. Každý zo štátov mal vlastný stôl, ku ktorému mohli prítomní prísť a vypočuť si podrobnejšie informácie o danom projekte. Dozvedeli sme sa napríklad o systéme rozdeľovania žiakov do škôl v Belgicku. Nasledovala naša prednáška, kde sme rozprávali o aktivitách projektu Erasmus+ na Cypre, či besedách o ekonomickej migrácií. Nakoniec boli pre každý projekt vyhradené 3 minúty, aby sa v krátkosti vystihla podstata projektu. To bol viac-menej záver konferencie.
Erik: Celé stretnutie, udalosť, diskusiu alebo neviem ako inak to chcete nazvať, hodnotím kladne. Okrem rozprávania, sme sa naučili veľa vecí o projektoch zo škôl rôznych krajín, ako je napríklad: Belgicko, Estónsko, Fínsko... Téma konferencie bola o ,,Rómoch" o obmedzeniach, s ktorými sa stretávajú. Počuli sme príbeh Róma zo Sabinova, ktorý nie je jediný Róm, ktorý študuje v Babingtone/UK/ na škole, ale že je ich viac a nie len zo Slovenska. Ukázali nám taktiež (progres), ktorý urobili s Rómami a dokázali nám, že Rómovia môžu študovať presne tak isto ako iní. Okrem toho, sme mali vlastnú diskusiu ohľadom projektu ERASMUS + ktorý prebieha na našej škole. Hovorili sme o utečencoch na Cypre, kde sme spomenuli náš pohľad na utečenecký tábor, ktorý sme na Cypre navštívili. Taktiež sme diskutovali o ekonomickej migrácii a o tom ako to vnímajú dnešní mladí ľudia, či je to vec pozitívna alebo negatívna. Celá diskusia prebiehala samozrejme v angličtine.
FOTO v albume: https://gymgir.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D
ACTIVE ENGLISH WEEK
Stáva sa zvykom, že naši študenti môžu byť súčasťou Active English Week. Tento školský rok túto možnosť hneď v prvý školský týždeň využilo vyše 40 študentov. Svetom angličtiny ich sprevádzali dvaja anglicky-hovoriaci lektori, a to bývalý námorník brit Sam a študent bojových umení ír Cian. Lektori hravou metódou prinútili žiakov k aktívnemu používaniu angličtiny. Aktivity boli rôzne, od sťažnosti v reštaurácii až po opisovanie ideálnej ženy či muža. Najzaujímavejšou aktivitou podľa môjho názoru bolo argumentovanie prečo je náš náhodne vybraný objekt užitočný na opustenom ostrove. Vo štvrtok sme tak ako aj minulý rok zorganizovali opekačku v areáli školy, kde boli pozvaní aj lektori. No a v piatok sa tento zaujímavý týždeň skončil slávnostným odovzdávaním certifikátov. Mnohí sme si uvedomili, že tento program neslúžil iba na zlepšenie sa v angličtine, v jednom z najpoužívanejších svetových jazykov, ale aj na utuženie medzitriednych vzťahov.
Názory niektorých účastníkov programu Active English Week:
"Veľmi zaujímavo strávený týždeň pomocou anglického jazyka" - Ivan Hliboký, sexta
"Ja si myslím, že je to veľmi dobrá skúsenosť" - Tobiáš Hamara, 2.A
"Bola to úžasná skúsenosť, ktorá bohato prispela k rozvinutiu mojej slovnej zásoby" - Martin Vavrek, sexta
Peter Galeštok, sexta
Galéria: https://gymgir.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=256