Internet (nie) je džungľa
Nevieš čo si o tomto názve myslieť? Rýchlo, ťa s týmto zoznámim. Do tohto projektu sa zapojilo naše Gymnázium v Giraltovciach, triedy (septima, kvinta a 1.A). Je to projekt z nadácie ORANGE. Cieľmi tohto projektu bolo hlavne to, aby sa poukázalo na problémy bezpečného a etického užívania internetu, ale aj ochranu pred rizikami spojenými s jeho využívaním. Prostredníctvom besied a realizáciou hravých stanovíšť počas projektových dní a podania informácií netradičnou formou vyučovania. Celá realizácia projektu trvala od Novembra do Júna 2017.
V novembri sa na našej škole uskutočnila beseda s názvom „4,1 míle a viac...“ . Touto besedou si mohli žiaci z dokumentu vypočuť skutočné príbehy záchranárov, ktorí v Grécku na rozbúrenom mori zachraňovali mužov, ženy a deti. Boli to spomienky plné, paniky a strachu.
V decembri boli pre študentov pripravené interaktívne prednášky o online hrozbách a závislostiach od internetu. Lektorkou týchto prednášok bola Marianna Mereššová (lektorka osvetovo- vzdelávacieho programu spoločnosti Orange Slovensko Deti na nete). Zúčastnili sa jej všetci žiaci a učitelia našej školy.
V marci naši žiaci navštívili centrum pre migrantov v Humennom. Xenofóbia a rasizmus sú problémy s ktorými sa stretávame čoraz častejšie na sociálnych sieťach. Aj touto návštevou centra sme chceli podporiť rozhľad a pohľad na problematiku aj z druhej strany problému. Žiaci si pripravili kultúrny program v podobe prezentovania našich ľudových tradícií.
Na hodinách informatiky, slovenského jazyka a umení a kultúre, žiaci Kvinty a 1.A spracovávali krátke náučné príbehy na tému bezpečnosti na internete. Tieto spracovania mali rôzne formy- krátke komiksy, záložky a z ďalších komiksov vznikol kalendár.
Žiaci Septimy si počas projektových dní pripravili zábavno-náučné aktivity v troch skupinách. Prvá mala besedu o výhodách a nevýhodách internetu, druhá bola aktivita ENIGMA a treťou bol kvíz. Tieto aktivity boli pripravené pre žiakov z našej školy a pre žiakov zo Základnej školy v Giraltovciach. Aktivity boli spestrené účasťou verejne známych osôb – Laci Strike (tanečník a choreograf), Ján Strapec “Strapo“ (spevák), Nespi (tanečník zo Street Dance Academy). Ponúkli svoje názory o bezpečnosti na internete a taktiež nás obohatili vlastnými skúsenosťami.
Tento projekt bol zameraný hlavne na mládež. Internet môžeme charakterizovať aj výrokom „dobrý sluha, ale zlý pán“. Na jednej strane vidíme veľa vymožeností s ktorými si môžeme uľahčiť život, ale hneď s tým súvisia aj nástrahy a hrozby, ktoré majú najväčší dopad pre našu mládež. Preto je dobré ak sa o tom rozpráva, ak o tom vieme čo najviac. To bolo hlavným zámer zapojenia sa do tohto projektu, informovať nielen žiakov našej školy, ale ja žiakov z iných škôl, rodičov a širokú verejnosť a predchádzať nástrahám na internete.
Tobiáš Pacák, Septima
Do galérie Projekový týždeň - Internet nie (je ) džungľa boli pridané fotografie.