Trieda septima navštívila otvorenú výstavu obrazov lesných zvierat a vtákov domáceho umelca Mareka Zimku, pod názvom: „Štetcom na love“.
„Štetcom na love“
„Na valaľe dobre na valaľe zdravo“
Do galérie „Na valaľe dobre na valaľe zdravo“ boli pridané fotografie.
Na pár dní vysokoškolákom... Mini Erasmus
Do galérie Na pár dní vysokoškolákom... Mini Erasmus boli pridané fotografie.
Na pár dní vysokoškolákom...
Vďaka našej bývalej študentke, ktorá pracuje ako dobrovoľníčka pre agentúru "Future Generation Europe " v Bratislave, mali naši študenti možnosť zapojiť sa do projektu "Mini-Erasmus". Cieľom tohto projektu je dať študentom stredných škôl možnosť skúsiť si život na vysokej škole, aby sa tak po ukončení strednej školy vedeli lepšie orientovať na trhu vysokých škôl a správne sa rozhodnúť v otázke "čo po škole". Tento projekt sa konal v dňoch 21.-24.11.2016 simultánne v šiestich mestách Slovenska.
Žiaci 3.A a septimy, nášho gymnázia, si vybrali vysoké školy v Bratislave a v Košiciach. Bolo im poskytnuté ubytovanie a tútori sa im venovali v rámci programu celého podujatia. Počas týchto dní navštívili univerzitu, ktorú si oni sami vybrali, absolvovali prednášky a semináre a mali možnosť zapojiť sa do workshopov na rôzne témy.
A čo na to naši študenti?
„ Táto skúsenosť mi ukázala ďalšie možnosti ohľadom výberu vysokej školy. Absolvovali sme rôzne prednášky a semináre na nami zvolenej fakulte a popri tom sme si užili veľa zábavy. Organizátori a tútori boli veľmi milí a nápomocní v každej situácii. Odporúčam prihlásiť sa do tohto programu na základe vlastnej skúsenosti. Porovnáte si štúdium na strednej a vysokej škole a okrem toho tiež spoznáte nových zaujímavých ľudí a rôzne miesta Slovenska. Hlavnou úlohou tohto programu však je pomôcť vo výbere tej správnej vysokej školy, čo sa zaručene aj stane." Sandra Krupová, Septima
„ Univerzita ma milo prekvapila a ukázala že aj na Slovensku sú školy produkujúce úspešných absolventov. Po programe na fakulte nasledoval ďalší program napr. Networking night, kde sme sa mohli stretnúť s našimi možnými budúcimi zamestnávateľmi. Celkovo hodnotím projekt Mini-Erasmus kladne a určite ho odporúčam vyskúšať všetkým, ktorí budú mať túto možnosť aj v budúcich školských rokoch.“
Patrik Jankuv, Septima
Foto: Tobiáš Pacák, Septima
Autor príspevku: Mgr. Janka Čorbová
DOD 2017 PRE ŽIAKOV 5. A 9. ROČNÍKA ZŠ
NOVÝ ISIC PAUŠÁL OD ORANGE AJ PRE UČITEĽOV S PREUKAZOM ITIC KLIKNITE PRE VIAC INFO
Maratón písania listov. Aj Váš list dokáže meniť životy!
Prežijme Medzinárodný deň ľudských práv trocha inak!!! Zapojme sa do maratónu písania listov na podporu nespravodlivo väznených!
12.12.2016, 8:30 - 13.12.2016, 8:30 vo vestibule školy ale aj na hodinách OBN a cudzích jazykov
http://maraton.amnesty.sk/
ORGANIZÁCIA VYUČOVANIA 1.12.2016
Beseda „Bezpečnosť na internete“ učebňa IKT
Časový harmonogram prednášok:
11:00 – 12:00 1.A (OBED 12:00 -12:20)
12:00 – 13:00 2.A, sexta (OBED 13:00 -13:30)
13:00 – 14:00 septima, kvinta (OBED 12:30 -13:00)
14:00 – 15:00 3.A, 4.A (OBED 13:05 -14:00)
Prosím žiakov, aby dodržali určený čas na obed. Po besede žiaci pokračujú v riadnom vyučovaní.
1. Decembra 2016 (štvrtok) sa na našej škole, v rámci projektu " Internet (nie)je džungľa", uskutočnia interaktívne prednášky pre žiakov našej školy na tému bezpečnosť na internete. Lektorkou týchto prednášok bude Marianna Mereššová - lektorka osvetovo- vzdelávacieho programu spoločnosti Orange Slovensko Deti na nete.
Časový harmonogram prednášok:
11:00- 1.A
12:00- 2.A - sexta
13:00 - septima- kvinta
14:00 - 3.A - 4.A
„Na valaľe dobre na valaľe zdravo“
Gymnázium v Giraltovciach pozýva rodičov a širokú verejnosť na náučno- kultúrne podujatie, ktoré sa uskutoční 1. decembra 2016 v budove gymnázia.
Program:
16:00 hod: Interaktívna prednáška na tému „Bezpečnosť na internete“ – s lektorkou osvetovo- vzdelávacieho programu spoločnosti Orange Slovensko Deti na nete.
- Chcete predísť problémom?
- Ukážeme vám, aké nástrahy číhajú na deti pri práci s mobilmi a s počítačmi.
- Aj vaše dieťa rado surfuje na nete?
- Nemusí to byť bezpečné.
- Viete, čo hrozí v online svete?
- Radi vám to aj vašim deťom vysvetlíme.
- Trápi vás konkrétny problém?
- Na otázky vám odpovie skúsený odborník.
16:30 hod: Rodičovské združenie (v kmeňových triedach)
17:00 hod: Predstavenie našich žiakov „Na valaľe dobre na valaľe zdravo“...,
HUDBA:
husle: Tatiana Dzurišová (3.A),
Viktória Dzurjuvová (septima)
akordeón: Matúš Krištof (septima)
kontrabas: Brian Maťaš (septima)
ÚČINKUJÚ:
moderátor: Richard Terkanič (3.A)
cetka: Barbora Paľová (2.A)
Mariena: Kristína Vasilišinová (2.A)
Anička: Ema Michalková (1.A)
Janík: Maroš Pasternák (3.A)
mama Verona: Radka Michalčíková (2.A)
dcéra: Klára Novotná (2.A)
Helenka: Iveta Bartošová (2.A)
Ďuri: Samuel Tkáč (sexta)
Zuža: Zuzana Onofrejová (septima)
Vinco: Matúš Krištof (septima)
prvý družba a prvá družička: Michal Foltín (4.A),
Jana Čubirková (4.A)
svadobní rodičia: Zuzana Oravcová (2.A), Matej Fečo (4.A),
Alexandra Krupová (septima),
Tobiáš Pacák (septima)
starosta: Jakub Gazdič (2.A)
SCENÁR A RÉŽIA: Mgr. Eva Fedorková
POMOCNÁ RÉŽIA: PhDr. Blanka Vaľovská
KULISY: Viktória Mihalčíková (3.A), Michal Pavlík (1.A),
Richard Terkanič (3.A),
Alexandra Krupová (septima),
Matej Anderko (3.A), Filip Čižmár (3.A),
Jozef Jurík (septima), Štefan Kolesár (septima)
- Chcete predísť problémom?
4,1 míle a viac...
Do galérie 4,1 míle a viac... boli pridané fotografie.
Študentská kvapka krvi 2016
V rámci "ŠTUDENTSKEJ KVAPKY KRVI" sa dňa 16.11.2016 zúčastnili naši žiaci dobrovoľného darovania krvi. Vďaka patrí týmto darcom:
Anton Šebeš (4.A)
Ján Oravec (4.A)
Daniel Lukáč (4.A)
Radka Michlíková (3.A)
Jozef Jurík (septima)
Filip Tchurík (septima)
Martina Oravcová (3.A)
Štefan Bačkay
Do galérie Študentská kvapka krvi 2016 boli pridané fotografie.
PROJEKT HROU PROTI AIDS
Cieľom projektu je dať možnosť mládeži netradičným spôsobom, t. j. hrou, získať základné informácie o spôsoboch prenosu vírusu HIV, ako i ďalších pohlavne prenosných infekcií a premýšľať o vlastných postojoch a správaní v možných rizikových situáciách.
Projekt vykonávajú odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva v súlade s manuálom. Realizácia projektu sa prispôsobuje veku a vedomostiam zúčastnených. Dozor nad účastníkmi vykonávajú sprevádzajúci pedagógovia, ktorí by však nemali ovplyvňovať priebeh hry.
HIV/AIDS je vážnym zdravotníckym a celospoločenským problémom. Narastajúci počet osôb s HIV/AIDS a nevyliečiteľnosť tohto ochorenia zdôrazňujú skutočnosť, že prevencia je najúčinnejším prostriedkom v zabránení šírenia HIV/AIDS v populácii.
Základným cieľom Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike je obmedzovať šírenie vírusu HIV v SR a zmierňovať dopady nákazy HIV a AIDS v tých častiach spoločnosti, ktorých sa to najviac dotýka. Národný program je zameraný na celú populáciu SR s dôrazom na ohrozené skupiny obyvateľstva, medzi ktoré patria aj mladí ľudia. Vzhľadom na stále dospievajúcu novú generáciu je potrebné opakovane vykonávať aktivity spojené s ich vzdelávaním a výchovou, aby boli mladí ľudia dostatočne informovaní o tom, čo je HIV/AIDS a ako majú chrániť seba a svojich najbližších. Súčasťou Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike je aj projekt Hrou proti AIDS.
Projekt „Hrou proti AIDS" je projekt primárnej prevencie HIV/AIDS, ktorého cieľom je dať možnosť mládeži netradičným spôsobom, t. j. hrou, získať základné informácie o spôsoboch prenosu vírusu HIV, ako i ďalších pohlavne prenosných infekcií a premýšľať o vlastných postojoch a správaní v možných rizikových situáciách. Zámerom projektu je, aby starší žiaci a študenti počas interaktívnej hry s prvkami súťaže získali základné informácie o HIV/AIDS, ako sa prenáša a ako sa proti nemu chrániť.
Do galérie PROJEKT HROU PROTI AIDS boli pridané fotografie.
Mytilene/Greece
Do galérie Mytilene/Greece boli pridané fotografie.
4,1 míle a viac...
Mytilene/Lesvos/Greece
7 November 2016 – 11 November 2016
Prvé stretnutie v rámci projektu Erasmus+ „Refugees and migrants seeking for their future in the united Europe (past-present-future) prebieha v Grécku na ostrove Lesbos v jeho hlavnom meste Mytilene.
Najsilnejším dňom celého týždňa bola určite streda. V zážitkovom seminári o zachraňovaní a prijímaní utečencov s členmi Hellenic Coast Guard sme boli konfrontovaní s problematikou utečencov prostredníctvom ľudí, ktorí zachraňujú ľudské životy každý deň.„4,1 míle„ https://www.youtube.com/watch?v=-VWZaG59KRM je názov dokumentu, ktorý sme sledovali spolu s jeho hlavnými aktérmi. (4,1 míľa je najkratšia vzdialenosť medzi ostrovom Lesbos a Tureckom). Dvaja záchranári z gréckej pobrežnej stáže rozprávali o svojej každodennej práci, ktoráje v posledných troch rokoch ešte náročnejšia ako v minulosti. Spomínali na to, že keď v roku 2001 prišlo do Mytiline 20 utečencov z Afganistanu, tak sa to stalo udalosťou roka. V rokoch 2015 – 2016 v najsilnejšej utečeneckej vlne priplávalo na Lesbos okolo 600 000 utečencov a migrantov, pričom ostrov samotný má približne len 100 000 obyvateľov.
Záchranári spomínali na noci a dni, keď nerobili 24 hodín denne nič iné len vyťahovali z nafukovacích člnov deti, ženy a mužov, ktorí priplávali do gréckych vôd, odvlečení sem pašerákmi a ponechanými napospas moru, ktoré je na gréckej strane búrlivejšie ako na strane Turecka. Ľudia mali „záchranné vesty“, vyrobené v Turecku, naplnené papierom, v ktorých sa po páde do vody do 5 minút potopili. Spomienky záchranárov sa krútili okolo paniky, strachu, smrti ale aj okolo vďačnosti nad vlastným životom, rodinou a zdravými deťmi. Bol to a je pre nich čas veľmi fyzicky a duševne náročný a ťažký, no ako sami hovoria: „Čo sme mali robiť? Nechať tie deti a ľudí utopiť sa?“
...bežný život na tomto gréckom ostrove sa po nástupe utečeneckej vlny výrazne zmenil a miestni obyvatelia sa denne stretávajú s mnohými problémami, pričom záujmy utečencov sú často povyšované nad záujmy miestnych ľudí. Geografická poloha Lesbosu a jeho blízkosť k Turecku, stále lákajú nelegálnych utečencov preplaviť sa v nafukovacích člnoch z Turecka do Grécka. Prisťahovalci sú väčšinou z Iraku, palestínskych území, Afganistanu, Pakistanu ale často sa vydávajú za obyvateľov Sýrie a prichádzajú bez dokladov. V prvej utečeneckej vlne prichádzali naozaj rodiny s deťmi alebo len samotné matky s deťmi zo Sýrie, ktoré utekali pred vojnou. No neskôr pribúdalo stále viac a viac mladých mužov vo veku 20 – 35 rokov. Na začiatku prežívali utečenci na uliciach priamo v meste, v súčasnosti prichádza okolo 200 utečencov denne, poväčšine sú to deti. Utečenci čakajúci na registráciu sú na ostrove situovaní v niekoľkých táboroch. Žiaľ často ani dobrovoľníci z humanitárnych organizácií, ktorí tu pracujú, nepoznajú ich presný počet....
Mgr. Viera Vargová
Medzitriedny turnaj v NOHEJBALE
Poradie najlepších:
1. miesto : 2.A (Bandžák, Labuda, Daňko)
2. miesto: 3.A (Sliva, Čižmár, Anderko, Gnap)
3. miesto: Sexta (Tkáč, Feňak)
Krajské kolo v cezpoľnom behu
Družstvo chlapcov nás úspešne reprezentovalo na KK v cezpoľnom behu v Starej Ľubovni, kde obsadilo 3. miesto.
Filip Čižmár dobehol do cieľa ako 3. najlepší v rámci Prešovského samosprávneho kraja.
Blahoželáme.
OK v cezpoľnom behu
Výsledky okresného kola v cezpoľnom behu (10.10.2016)
Družstvo chlapcov sa umiestnilo na 1. mieste
F. Čižmár, P. Banžak, D. Sliva
Družstvo dievčat sa umiestnilo na 2. mieste.
M. Oravcová, R. Michlíková, D. Kolcunová
5. ročník súťaže IHRA
Ústav informatiky PF UPJŠ otvára možnosť registrácie do súťaže IHRA.
IHRA je súťaž v tvorbe počítačových hier s voľnými pravidlami. Súťažné hry môžu byť ľubovoľného žánru a môžu byť zamerané na ľubovoľnú tému. Na programovanie je možné použiť obľúbený programovací jazyk, herný engine alebo ich kombináciu. V súťaži privítame hry, ktoré sú vyvíjané buď v priebehu aktuálneho školského roka, alebo v rámci dlhodobejšieho projektu.