S partnerskou školou v Poľsku Zespol Szkól Licealnych Ustrzyki Dolne sme úspešne zrealizovali už tretí veľký projekt zameraný aj na poznávanie, ochranu a rozvoj prírodného dedičstva prihraničného regiónu.
Na poznávaní a určovaní chránených a liečivých rastlín pohraničia sa podieľali prírodovedné skupiny vytvorené z poľských a slovenských žiakov. Slovenskú skupinu tvorili žiačky 3.A v tomto zložení: Iveta Bartošová, Klára Marcineková, Alexandra Mašlejová, Simona Mikytinová, Zuzana Oravcová, Barbora Paľová, Lucia Tchuriková a Kristína Vasilišinová. Počas realizácie projektu sme absolvovali dva trojdňové výmenné pobyty a jeden dvojdňový, a to na Slovensku a v Poľsku.
Rastlinný svet pohraničia je bohatý a zaujímavý. Slovensko – poľské pohraničie ponúka bohatstvo prírodných liečivých zdrojov, medzi ktoré patria aj rastliny so širokým spektrom liečivých účinkov. Počas krátkej túry ku rybníku v Giraltovciach žiaci obidvoch skupín poznávali a zbierali liečivé rastliny s podobným výskytom na Slovensku aj v Poľsku. Vybrané druhy sa v lisovanej podobe stali súčasťou herbára, ktorý je jedným z výstupov projektu. Vzácne druhy rastlín s podobným výskytom nachádzame na slovenskej strane hlavne v NP Poloniny a na poľskej strane v NP Bieszczady. Obidva NP navštívili spoločne poľskí aj naši žiaci. V Poloninách sme absolvovali výstup na Riabu skalu, ktorá sa nachádza vo výške približne 1200 m.n.m. Cestou sme poznávali vzácne rastliny a obdivovali nádherné bukovo – jedľové pralesy. V súčasnosti je NP Poloniny známy tým, že je to jediné územie na Slovensku, kde vo voľnej prírode žije zubor hrivnatý. V Bieszczadzkom NP sme po namáhavejšej túre vystúpili na najvyšší vrch Bukovských vrchov (1221 m.n. m.) - Kremenec, ktorý leží na hranici troch štátov Slovenska ,Poľska a Ukrajiny. Ten výhľad stal za to! Výstup bol tiež spojený s poznávaním hlavne vzácnych druhov rastlín. Po skončení túry sme navštívili múzeum s exponátmi živočíchov, kroré žijú v Bieszczadskom NP a „čerešničkou na torte“ bola návšteva zubrej obory.
Spoločné dni na Slovensku a v Poľsku neboli naplnené iba poznávaním rastlín. Realizovali sme aj iné aktivity, napr. na Slovensku málo rozšírenú formu turistiky – questing. Hra pochádza zo Škótska, kde má dlhoročnú tradíciu a je známa ako LETTERBOXING. Pod názvom QUESTING je rozšírená v USA. Predstavuje novú formu turistiky spočívajúcu v aktívnom odhaľovaní regionálneho bohatstva – kultúrneho, prírodného a historického. Cieľmi questingu je predstaviť región pomocou inovatívnych foriem turistiky, aktivizácia lokálnej komunity ľudí, znovuobjavenie regiónu prostredníctvom výnimočných udalostí a histórie spätej s miestnym prírodným a kultúrnym dedičstvom. Quest (hľadačka) je cesta, zábava i poučenie. Text hľadačky vedie hráča po stálej trase. Ponúka mu rôzne indície a ich správne rozlúštenie ho nakoniec privedie k „pokladu“.
Výstupy prírodovednej skupiny v projekte:
- herbár – obsahuje liečivé rastliny pohraničia v lisovanej podobe a chránené rastliny
pohraničia v digitálnej podobe,
- quest – trasa zameraná na spoznávanie mestečka Ustrzyki Dolne,
- príprava na vyučovaciu hodinu: Rastliny pohraničia,
- pracovné listy: Rastliny pohraničia,
- odborný učebný text: Rastliny pohraničia,
- odborný učebný text: Questing.
RNDr. Eva Bogľarská