Do galérie ERASMUS+ a 1.A, Bratislava - Viedeň - Sereď boli pridané fotografie.
ERASMUS+ a 1.A, Bratislava - Viedeň - Sereď
- 117
Náš prvý výlet...
Bratislava - Viedeň - Sereď
Dňa 25.6.2018 sa začal trojdňový výlet našej triedy 1.A. V prvý deň výletu sme si pozreli Bratislavu - naše hlavné mesto. Mali sme možnosť vidieť významné budovy a pamiatky ako je bratislavský hrad a záhrady, budovu slovenského parlamentu, Grasalkovičov palác, kde úraduje prezident Slovenskej republiky, Dóm sv. Martina, historickú budovu Národného divadla, prešli sme sa starým mestom a kúpili si zopár suvenírov. Nasledujúci deň patril návšteve hlavného mesta Rakúska, Viedni. Cestovali sme vlakom a na hlavnej stanici vo Viedni sme plný očakávaní vystúpili a hneď sme si aj sami vyskúšali kúpu cestovných lístkov na metro, pretože po Viedni sme sa premiestňovali metrom. Tri hodiny sme strávili v top navštevovanej pamiatke Viedne – na zámku Schönbrunn. Pozreli sme si reprezentačné priestory, ako aj súkromné izby cisára, medzi inými aj známej cisárovnej Sisi. Našu prehliadku sme zavŕšili v zámockých záhradách. V centre mesta sme navštívili Dóm sv. Štefana a pozreli sme si aj rôzne iné historické budovy. Samozrejme, že sme mali aj chvíľu čas na nákup suvenírov. Večer sme sa „nahodili“ a vyrazili za kultúrou. V Slovenskom národnom divadle sme si pozreli Shakespearovu drámu Richard lll. v hviezdnom obsadení. Bol to pre nás úžasný zážitok. Hlavným bodom programu tretieho dňa, bolo múzeum holokaustu v Seredi.
Daniela Vargová, 1.A
V stredu, 27.6.2018, naša trieda 1.A absolvovala prehliadku Múzea holokaustu v Seredi. Je to bývalý pracovno -koncentračný tábor, v ktorom sa zhromažďovali Židia. Keď ich bolo 1000, tak boli prevezení do koncentračného tábora v Osvienčime. Na začiatku prehliadky sme si vypočuli výpoveď pána Hanáka, ktorý bol deportovaný z tábora v Seredi do koncentračného tábora a prežil. Prezreli sme si aj autentické priestory bývalého pracovno-koncentračného tábora. V prvom baraku prespávali Židia v krutých podmienkach, a v ostatných štyroch sa pracovalo. Na Židov dozerali gardisti, ktorí ich fyzický týrali a psychicky ponižovali. Bol vydaný aj židovský kódex, ktorý ľuďom nariaďoval a prikazoval čo smú a čo nesmú robiť. V súčasnosti sa na Slovensku zachoval len tábor v Seredi. Bol postavený prvými Židmi, ktorý prichádzali do tábora. V roku 1942 sa začali organizovať transporty-deportácie Židov zo Slovenska do Poľska. Prvý transport bol vypravený s mladými ženami, počas ktorého už pri prevoze bola prvá obeť holokaustu. V roku 1944 do Serede bol vyslaný nacista Alojz Bruner aby dovŕšil židovskú otázku na Slovensku. Pred oslobodením Serede Sovietmi 1.apríla 1945 stihol vypraviť posledných 370 Židov do Terezína. Rusi našli tábor prázdny. V múzeu sa nachádzajú sklenené tabule do ktorých boli vyryte mená usmrtených Židov a množstvo dobových predmetov.
Simona Vargová, 1.A
Jednou z hlavných zastávok na našom školskom výlete bolo múzeum holokaustu v Seredi. Toto múzeum bolo založené s cieľom oboznámiť návštevníkov s dôležitou súčasťou 2. svetovej vojny- holokaustom. Je dôležité aby sme si takéto udalosti pripomínali aj dnes. Z histórie sa môžeme poučiť a vyhnúť sa chybám, ktorých sa ľudstvo dopustilo. Múzeum v Seredi vzniklo prestavaním pracovného tábora, z ktorého boli prevážaní Židia a ostatné národnostné menšiny do koncentračných táborov na ich likvidáciu. Mohli sme si v ňom prezrieť rozsiahlu zbierku predmetov z koncentračných táborov, ako aj autentické fotografie z obdobia holokaustu. Veľmi zaujímavé bolo prezretie vozňa určeného na prepravu väzňov. V závere sme si vypočuli veľmi zaujímavú prednášku na tému rómskeho holokaustu. V súčasnosti sa opäť rozširuje nenávisť voči ľuďom inej farby pleti alebo vierovyznania, a práve takéto miesta pomáhajú uvedomiť si, čo môže priniesť nezmyselné vyvyšovanie sa nad iných.
Michal Stano, 1.A
EUROSCOLA 2018
Vo finále súťaže Euroscola 2018 v Štrasburgu reprezentovalo Slovensko Gymnázium Giraltovce
odkaz: Štrasburg očami 2.A
Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku vyhlásila v roku 2018 celoeurópsku súťaž Euroscola už po dvanásty krát. Víťazom 12. ročníka sa stali v rámci Slovenska žiaci 2. A triedy Gymnázia v Giraltovciach, ktorých viedla Mgr. Janka Čorbová. Ich víťazný projekt venovaný téme kultúrneho dedičstva korešpondoval s témou Európskeho roku 2018 - roku európskeho kultúrneho dedičstva. Svojím víťazstvom si trieda zabezpečila účasť na špeciálnom dvojdňovom podujatí Európskeho parlamentu - European Youth Event (Európske stretnutie mládeže), ktorého súčasťou bolo finále súťaže Euroscola. Obe podujatia - European Youth Event (EYE 2018) a finále súťaže Euroscola 2018 prebiehali v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu v budove Louise Weiss v dňoch 1. – 2. júna 2018 za účasti poslancov Európskeho parlamentu a iných vplyvných osobností európskej integrácie.
EYE 2018 bolo v poradí tretím stretnutím mládeže. V tomto roku zaznamenalo EYE rekordnú účasť – viac ako osem tisíc mladých ľudí, čo predstavuje najvyšší počet účastníkov EYE v celej jeho histórii. Účastníkmi podujatia boli mladí ľudia z členských a nečlenských štátov EÚ, ale tiež z Ázie a Afriky, ktorí zastupovali stredné školy, univerzity, mládežnícke organizácie i politické skupiny. Hlavným cieľom EYE bolo prezentovať nové nápady, týkajúce sa budúcnosti EÚ. Euroscola je program Európskeho parlamentu, ktorého hlavným zámerom je oboznámiť mladých ľudí s fungovaním Európskeho parlamentu, problematikou európskej integrácie a umožniť im vymeniť si názory na témy, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život. Učitelia majú možnosť vymeniť si názory s kolegami z iných krajín EÚ. Cenou pre víťazné školy je finančný príspevok na spoločný výlet pre 24 študentov a 2 členov pedagogického sprievodu do Europarlamentu. Celkový víťaz Euroscoly 2018 získal finančný príspevok na dvojdňový pobyt v Štrasburgu. Ďalších sedem účastníkov súťaže Euroscola sa zúčastnilo jednodňových pracovných stretnutí v Európskom parlamente, ktoré sa konali v prvom polroku roku 2018. Žiaci 2. A triedy Gymnázia v Giraltovciach ako celoslovenský víťaz súťaže Euroscola 2018 získali teda príležitosť zúčastniť sa dňa 1. júna 2018 Európskeho stretnutia mládeže (EYE 2018) a 2. júna 2018 finále súťaže Euroscola.
EYE 2018 prebiehalo v tomto roku pod heslom „Spoločne môžeme dosiahnuť zmeny“. Organizátori podujatia pripravili takmer 300 aktivít, ku ktorým patrili prednášky, semináre, diskusie, workshopy, umelecké tanečné a divadelné vystúpenia, interaktívne aktivity. Mladí ľudia mali možnosť zapojiť sa do týchto aktivít a využiť tak svoje zručnosti v anglickom, nemeckom či francúzskom jazyku. Najlepšie aktivity boli zverejnené cez Facebook Live a na multimediálnej webovej stránke Európskeho parlamentu. Výstupy z týchto aktivít majú slúžiť ako zdroj inšpirácie pre poslancov Európskeho parlamentu. Giraltovskí gymnazisti absolvovali dve prednášky. Prvá z nich sa týkala otázok medzihraničnej kriminality a bezpečnosti Európy, druhá bola zameraná na angažovanosť mladých Európanov pri riešení rôznych európskych problémov. Niekoľko žiakov sa zúčastnilo workshopu k problematike bezpečnosti mladých ľudí v Európe. Dve aktivity boli vopred rezervované, ostatných aktivít sa mohli žiaci zúčastniť bez rezervácie.
Finále Euroscoly ponúklo výhercom možnosť zúčastniť sa mládežníckeho rokovania Európskeho parlamentu priamo v rokovacej sále Európskeho parlamentu a stať sa tak na jeden deň europoslancami. Deň Euroscoly sa začal dopoludnia úvodným stretnutím všetkých víťazných škôl v hlavnej rokovacej sále, počas ktorého víťazi z jednotlivých krajín v dvojminútovom vstupe predstavili svoju triedu, školu a krajinu. Za Gymnázium Giraltovce vystúpili Ema Michalková a Tobiáš Hamara. Po úvodnom stretnutí nasledovalo rozdelenie účastníkov do piatich medzinárodných pracovných skupín, v ktorých sa účastníci zamýšľali nad jednou z nasledujúcich tém:
- Mladí a starí: ako držať krok s digitálnou revolúciou.
- Bohatí a chudobní: za spravodlivé rozdeľovanie.
- Spolu a jednotlivo: bojujeme za silnejšiu Európu.
- Bezpečnosť a riziká: ako prežiť nepokojné časy.
- Lokálne a globálne: chráňme našu planétu.
Pre učiteľov bolo pripravené pracovné stretnutie s predsedom Európskej federácie učiteľov a ďalšími pracovníkmi europarlamentu, na ktorom sa diskutovalo o otázkach migrácie, ale aj o ďalších mládežníckych programoch Europarlamentu. V popoludňajších hodinách sa všetci účastníci opäť zhromaždili v rokovacej sále, kde hovorcovia piatich pracovných skupín predniesli návrhy, ku ktorým spoločne dospeli. Po bohatej diskusii ku každému návrhu vyzval predsedajúci člen parlamentu mladých „europoslancov“, aby k jednotlivým návrhom vyjadrili svoje stanovisko použitím hlasovacieho zariadenia. Najlepšie nápady, ktoré vyplynuli z tohto stretnutia budú zahrnuté do správy EYE 2018 a budú predložené poslancom Európskeho parlamentu. Deň Euroscoly bol ukončený tradičnou „vlajkoslávou“ a európskou hymnou. Súčasťou podujatia Euroscola 2018 bol aj večerný program – letné kino na brehu Rýna.
Veľkým prínosom programu Euroscola pre mladých ľudí je možnosť komunikovať s mládežou z iných krajín Európskej únie, zdokonaľovať si tak svoje jazykové zručnosti a zároveň aktívnou formou sa oboznamovať s aktuálnymi otázkami európskej integrácie. Účasť v programe ponúka tiež príležitosť navštíviť krajiny Európskej únie. Gymnazisti z Giraltoviec mali možnosť počas dvoch dní zakúsiť atmosféru Európskeho parlamentu a mesta na Rýne – Štrasburgu. Šesťdenný zájazd im však poskytol aj celodenné rozptýlenie v Európskom zábavnom parku v nemeckom Ruste, či návrat do minulosti počas prehliadky zámku Neuschwantein. Nezabudnuteľné zážitky sme si odniesli z návštevy múzea Mercedes Benz v Stuttgarte, ako aj z prehliadky Olympijského areálu v Mníchove a historického centra mesta.
Mgr. Alica Pivovarníková
VRATSA, Bulharsko
Do galérie VRATSA, Bulharsko boli pridané fotografie.
37Ako je už známe, Gymnázium v Giraltovciach sa je súčasťou projektu Erasmus+ K2. Do tohto projektu je spolu so Slovenskom zapojených 8 krajín, a to Bulharsko, Cyprus, Grécko, Portugalsko, Rumunsko, Taliansko a Bulharsko. Projekt sa zaoberá veľmi aktuálnou problematikou utečencov, konkrétne „Utečenci a migranti hľadajúci budúcnosť v spojenej Európe“.
A tak mali dve učiteľky gymnázia (Mgr. Janka Čorbová, Mgr. Mária Kopčáková) a piati študenti 2.A triedy (Natália Horvátová, Richard Juriš, Dávid Kacvinský, Adrián Kačur, Ivana Vasilišinová), možnosť vycestovať na pracovnú návštevu do mesta Vratsa v Bulharsku. V dňoch 24.04-28.04. 2018 sa tam totiž konala tretia medzinárodná mobilita.
Partnerskou školou v Bulharsku je základná škola Hristo Botev v meste Vratsa, patriaca medzi 5 najmodernejšie vybavených škôl v Bulharsku. Väčšina aktivít sa preto konala práve tam.
Stretnutie sa začalo uvítacou ceremóniou. Žiaci tamojšej školy nás privítali v miestnych krojoch. Ponúkli nám chlieb so soľou a list z muškátu. Po krátkom príhovore nasledovala ukážka tamojšieho folklóru v podaní tancov a spevu. A potom nás už čakali rôzne aktivity, semináre, školenia, prednášky a ukážky súvisiace s témou.
Študenti každej krajiny odprezentovali históriu migrácie určitého obdobia, ktorú si sami pripravili. Následne boli žiaci rozdelení do 4-5 členných skupín. Každá multikultúrna skupina mala svojho kapitána ktorý bol z tamojšej školy. Na ďalší deň jednotlivé tími spoznávali krásy mesta Vratsa a okolia. O tom, čo videli a čo nové sa dozvedeli pripravili prezentácie, ktoré odprezentovali v piatok pred učiteľmi.
Nasledovala prednáška s miestnym novinárom, ktorý nás oboznámil, čo je potrebné k vedeniu školskej televíznej stanice alebo rádio stanice. Taktiež sme sa oboznámili so systémom vzdelania v Bulharsku, ba dokonca sme navštívili zopár vyučovacích hodín v moderne zariadených učebniach Chémie, Biológie, Geografie a Histórie.
V stredu večer varili študenti národné jedlá ich krajín. My sme varili bryndzové halušky, ktoré nie každému chutili. Avšak bolo zaujímavé ochutnať národné jedlá iných krajín. Zvýšil čas aj na rôzne športové aktivity, počas ktorých sa vzťahy študentov ešte viac utužili.
Popri nabitému programu plného zaujímavých aktivít sme stihli navštíviť zopár zaujímavých miest. Vo štvrtok skoro ráno sme naše potulky smerovali do starobylého mesta Veliko Tarnovo. Tam sme sa sústredili na hrad hrad Tsarevets, ktorý bol svojho času počas Rímskej ríše nedobytný, keďže mal tri brány s rôznymi nástrahami. Ďalším miestom našich potuliek bola jaskyňa Ledenika, ktorá nás ohúrila laserovou show. V Sofii sme sa rozlúčili so všetkými účastníkmi tretej mobility a čakanie na let sme si spríjemnili prehliadkou hlavného mesta.
Mobilita v Bulharsku očami Natálie Horvátovej:
„Som veľmi rada, že som bola na tejto poznávacej ceste. Bolo tam dosť práce, ale aj veľa zábavy. Spoznala som nových kamarátov. Bála som sa hlavne komunikácie v anglickom jazyku, ale moje obavy boli zbytočné. Určite som sa v anglickej konverzácii zlepšila. Strávila som veľmi príjemný čas so svojimi učitelkami, spolužiakmi a novými priateľmi. Veľmi rada by som si takú cestu ešte niekedy zopakovala.“
2.KOLO PRIJÍMACIEHO KONANIA
Riaditeľstvo Gymnázia v Giraltovciach oznamuje žiakom 9. roč. ZŠ a ich rodičom, že na škole sa uskutoční 2. kolo prijímacieho konania do gymnázia so 4-ročným študijným programom a pre školský rok 2018/2019 na nenaplnené miesta.
2. kolo prijímacieho konania sa bude konať 19. júna 2018 /utorok/, pre ktoré platia rovnaké kritériá, ako pre 1. kolo. Prihlášky je potrebné poslať do 15. júna 2018 alebo podať na sekretariáte školy.
Ďalšie informácie získate na tel.čísle: 054/732 23 25, mobil: 0915 965 726, gymgir.edupage.org, skola@gymgir.edu.sk, alebo osobne.
Mgr. Róbert Mihalenko
riaditeľ školy
VYJADRENIE UČITEĽOV GYMNÁZIA V GIRALTOVCIACH
K NÁVRHU KOMISIE ŠKOLSTVA, MLÁDEŽE, TELESNEJ VÝCHOVY A ŠPORTU PRI ZASTUPITEĽSTVE PSK K ZEFEKTÍVNENIU A RACIONALIZÁCII STREDNÝCH ŠKOL V OKRESOCH SVIDNÍK A STROPKOV
V minulých dňoch si obyvatelia Giraltoviec mohli prečítať v týždenníkoch Dukla a Podduklianske noviny návrh predsedu Komisie školstva, mládeže, telesnej výchovy a športu pri Zastupiteľstve PSK, pána Mariána Damankoša o „racionalizácii“ školskej politiky v okresoch Svidník a Stropkov. Najmä zamestnancov Gymnázia v Giraltovciach pobúril tento návrh. Je zarážajúce, že o takých závažných návrhoch sa dozvedajú tí, ktorých sa to bezprostredne týka z médií. (O nás bez nás?!)
Žijeme ďaleko od politického centra štátu, ale sme súčasťou jednotnej Slovenskej republiky a nemôžeme súhlasiť s tým, aby sa likvidáciou školských zariadení, nemocníc a podobných inštitúcií uberalo riadnym občanom štátu právo na všestranný, harmonický a plnohodnotný rozvoj. Gymnázium v Giraltovciach má dlhoročnú tradíciu (65 rokov) a tvorí pevnú os rozvoja vzdelanosti v Podduklianskom regióne.
Gymnázium v Giraltovciach prešlo za ostatné roky kompletnou rekonštrukciou a rozsiahlou modernizáciou všetkých učební. Nie je preto potrebné do týchto oblastí investovať žiadne ďalšie finančné prostriedky. Napríklad v roku 2007/2008 boli realizované tieto úpravy: prístavba šatne a posilňovne, výmena radiátorov, elektronizácia a revitalizácia zariadenia školského stravovania, vonkajšia izolácia objektu. V rokoch 2009/2010 získala škola nenávratný finančný príspevok na realizáciu 2 projektov. Na projekt „V našej škole moderne a hravo“ sme získali príspevok vo výške takmer 130 000 eur a na projekt „Modernizácia a skvalitnenie edukačného procesu rekonštrukciou Gymnázia v Giraltovciach“ príspevok vo výške takmer 600 000 eur. V tom istom roku sa realizovala oprava príjazdovej cesty a parkovísk, komínov na budove školy, suterénnych priestorov a bol vymaľovaný interiér školy. V roku 2014/2015 sme získali opäť nenávratný finančný príspevok na projekt „Posilnenie poznávacích schopností žiakov experimentami v moderných školských laboratóriách“ vo výške 263 000 eur a boli uskutočnené opravy plynových kotlov. Realizáciou vzdelávacích projektov v hodnote takmer 1 000 000 eur sa stala naša škola jednou z najlepšie technicky vybavených škôl nielen v rámci spomínaných okresov, ale aj kraja. Zrušiť kompletne zrekonštruovanú a technicky moderne vybavenú školu nemožno považovať za racionalizačný krok!
Gymnázium Giraltovce nemá záujem pôsobiť na úkor niekoho iného, ale nemôžeme byť spokojní s tým, že sa neustále otvárajú nové školy vo väčších mestách, kde v niektorých počet gymnázií dosahuje už dvojciferné číslo, pričom aj niektoré z týchto škôl majú problém s počtom žiakov. Racionalizácia stredných škôl nášho kraja by nemala spočívať v rušení menších škôl v okrajových regiónoch, ktoré tak strácajú možnosť ďalšieho rozvoja. Práve menšia škola môže byť v rámci daného regiónu veľkým prínosom.
Rodinný charakter našej školy prispieva k rozvoju talentovaných a nadaných žiakov, poskytuje možnosť individuálnej práce vo vzdelávacej, záujmovej i projektovej oblasti. Pod vedením skúsených učiteľov sa zapájajú žiaci našej školy každoročne a s veľkým úspechom do národných i medzinárodných projektov. Za všetky spomenieme jeden. V roku 2018 žiaci 2. A triedy zvíťazili v celonárodnom kole projektu Euroscola, za čo boli odmenení týždenným pobytom v Štrasburgu s dvojdňovou návštevou Europarlamentu. Veľkou devízou týchto projektov je aktívne využívanie jazykových zručností nadobudnutých na hodinách cudzích jazykoch. Víťazstvo v projekte Euroscola nie je náhodné. Naši žiaci boli odmenení návštevou Štrasburgu za popredné umiestnenia v projekte Euroscola už po štvrtýkrát.
Chceme byť súčasťou vyspelej Európy. Vyspelú Európu tvoria vyspelé štáty, vyspelé štáty tvoria rovnomerne rozvinuté regióny. Rešpektujme regionálne špecifiká, lebo aj tie môžu pozdvihnúť ich úroveň.
OZNAM
Riaditeľstvo Gymnázia v Giraltovciach oznamuje širokej verejnosti, najmä rodičom a žiakom, že:
Prijímacie skúšky pre školský rok 2018/2019 sa konajú v riadnom termíne:
1. termín – 14. 05. 2018
2. termín – 17. 05. 2018
Srdečne Vás pozývame!
Naša SOČ na akademickej pôde (alias paternoster)
Dňa 11.4.2018 sme sa zúčastnili na študentskej vedeckej a odbornej konferencii METALURGIA 2018 na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach. Ako jediní sme reprezentovali stredné školy pred budúcimi inžiniermi, bakalármi a komisiou, ktorej sa naša práca s témou „Analýza minerálnych, povrchových a liečivých vôd v Šarišskom regióne a ich vplyv na ľudský organizmus“ zapáčila. Ešte pred samotnou konferenciou sme v laboratóriu zhromažďovali rôzne druhy vôd a to liečivé vody z Bardejovských kúpeľov, vody z vodovodov, potokov a minerálky dostupné na pultoch obchodov. Zisťovali sme ich zloženie prostredníctvom činidiel z kufríka Sera-aqua test boxu. Aplikovanie metód, pozorovania a výsledky boli súčasťou našej stredoškolskej odbornej práce. Našu SOČ sme úspešne prezentovali na akademickej pôde FMMR TUKE. Prezentáciu sme obohatili aj o aktuálne zaujímavosti environmentálnej problematiky u nás aj vo svete. Bakalári, budúci inžinieri i odborná komisia ocenili našu prácu a odvahu prezentovať. Lenže to bol len začiatok. Vďaka rozsiahlemu telefónnemu zoznamu p.p. Baníkovej sme počas čakania na vyhodnotenie navštívili Katedru experimentálnej fyziky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Tam nás oboznámili s laboratóriom nízkych teplôt či atómovým hrotom pera v subatomárnom laboratóriu. Celé vyhodnotenie na pôde rektorátu sa nieslo v slávnostnom duchu a svojou prítomnosťou nás poctil aj samotný rektor univerzity ako aj vážení hostia zo SAV z Bratislavy. Recepcia plná samých chutných jedál nás nenechala sa len prizerať a ochutnali sme z každého rožka troška. Domov sme prichádzali s pocitom dobre vykonanej práce, s novými zážitkami a minimálne o kilo ťažší. Snáď najväčším zážitkom bol samotný drevený paternoster (raritný výťah) s veľkou históriou, v ktorom sme sa mali možnosť niekoľkokrát previesť.
Simona Hlavinková, sexta
Martin Vavrek, sexta
Gymnázium Giraltovce je IT AKADÉMIA partner
Národný projekt „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“ reaguje na požiadavky IT sektora prispôsobiť vzdelávací systému aktuálnym a perspektívnym potrebám trhu práce. Oproti súčasnému stavu potrebuje IT sektor ročne navyše aspoň tisíc nových zamestnancov – špecialistov. Prostredníctvom národného projektu chceme prispieť k riešeniu tohto problému. Jeho hlavným cieľom je „vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT“.
V tomto školskom roku majú možnosť naši žiaci získať medzinárodne platný cetifikát European Computer Driving Licence (Európsky vodičský preukaz na počítače).
European Computer Driving Licence (Európsky vodičský preukaz na počítače) je medzinárodne uznávaný systém certifikačných programov, skrátene Systém ECDL, ktorý vznikol ako odpoveď na problémy trhu práce ako zisťovať a preukazovať schopnosti zvládnuť základné informačné technológie a ako medzinárodne jednotne overovať znalosti a zručnosti na ovládanie osobných počítačov a bežných počítačových aplikácií. V štátoch mimo Európy je systém ECDL známy pod značkou ICDL (International Computer Driving Licence).
Vzdelávací portál: https://vzdelavanie.itakademia.sk
Deň učiteľov
Do galérie Deň učiteľov boli pridané fotografie.
5...keď maturanti učia...
Beseda - Bezpečnosť na internete
Do galérie Beseda - Bezpečnosť na internete boli pridané fotografie.
Opäť sme zahviezdili...
Na okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku nás úspešne reprezentoval Ján Orečný, žiak 1.A triedy. To mu zaručilo postup na krajské kolo. Jánovi Orečnému srdečne blahoželáme.
ISIC KARTA
oznam pre Maturantov
Platnosť Preukazu ISIC/EURO26 v doprave je elektronicky nastavená do 30.6. 2018.
Do 30. 6. 2018 môžete využívať žiacke cestovné vo vlaku, v autobusoch a MHD, ktoré
kontrolujú dátum platnosti čipu priložením karty k čítačke, (napr. vlaky zdarma).Vybrané autobusové spoločnosti ako SAD Bratislava, SAD Prešov a iné
akceptujú aj vizuálnu platnosť Preukazu ISIC/EURO26 potvrdenú známkou 09/2018 pri
platbe v hotovosti až do konca septembra (neprikladáte šoférovi kartu na čítačku, len ukážete známku).Zľavy v zahraničí a na Slovensku (Regiojet, Leoexpres, Orange, McDonald, Martinus, Alza, Hej.sk, kiná, obchody, kúpaliská, letné festivaly a veľa iných ....)
platia do konca septembra 2018 - LEN AK MÁTE PLATNÝ PREUKAZ S ZNÁMKOU 09/2018!
Vybavte si preto ešte teraz známku ISIC 09/2018 na www.objednaj-preukaz.sk, príde Vám poštou domov.Po maturitách to už nebude možné.
"Naše Karpaty- budujeme budúcnosť na základoch multikultúrnej minulosti"
odkaz: Galéria
S partnerskou školou v Poľsku Zespol Szkól Licealnych Ustrzyki Dolne sme úspešne zrealizovali už tretí veľký projekt zameraný aj na poznávanie, ochranu a rozvoj prírodného dedičstva prihraničného regiónu.
Na poznávaní a určovaní chránených a liečivých rastlín pohraničia sa podieľali prírodovedné skupiny vytvorené z poľských a slovenských žiakov. Slovenskú skupinu tvorili žiačky 3.A v tomto zložení: Iveta Bartošová, Klára Marcineková, Alexandra Mašlejová, Simona Mikytinová, Zuzana Oravcová, Barbora Paľová, Lucia Tchuriková a Kristína Vasilišinová. Počas realizácie projektu sme absolvovali dva trojdňové výmenné pobyty a jeden dvojdňový, a to na Slovensku a v Poľsku.
Rastlinný svet pohraničia je bohatý a zaujímavý. Slovensko – poľské pohraničie ponúka bohatstvo prírodných liečivých zdrojov, medzi ktoré patria aj rastliny so širokým spektrom liečivých účinkov. Počas krátkej túry ku rybníku v Giraltovciach žiaci obidvoch skupín poznávali a zbierali liečivé rastliny s podobným výskytom na Slovensku aj v Poľsku. Vybrané druhy sa v lisovanej podobe stali súčasťou herbára, ktorý je jedným z výstupov projektu. Vzácne druhy rastlín s podobným výskytom nachádzame na slovenskej strane hlavne v NP Poloniny a na poľskej strane v NP Bieszczady. Obidva NP navštívili spoločne poľskí aj naši žiaci. V Poloninách sme absolvovali výstup na Riabu skalu, ktorá sa nachádza vo výške približne 1200 m.n.m. Cestou sme poznávali vzácne rastliny a obdivovali nádherné bukovo – jedľové pralesy. V súčasnosti je NP Poloniny známy tým, že je to jediné územie na Slovensku, kde vo voľnej prírode žije zubor hrivnatý. V Bieszczadzkom NP sme po namáhavejšej túre vystúpili na najvyšší vrch Bukovských vrchov (1221 m.n. m.) - Kremenec, ktorý leží na hranici troch štátov Slovenska ,Poľska a Ukrajiny. Ten výhľad stal za to! Výstup bol tiež spojený s poznávaním hlavne vzácnych druhov rastlín. Po skončení túry sme navštívili múzeum s exponátmi živočíchov, kroré žijú v Bieszczadskom NP a „čerešničkou na torte“ bola návšteva zubrej obory.
Spoločné dni na Slovensku a v Poľsku neboli naplnené iba poznávaním rastlín. Realizovali sme aj iné aktivity, napr. na Slovensku málo rozšírenú formu turistiky – questing. Hra pochádza zo Škótska, kde má dlhoročnú tradíciu a je známa ako LETTERBOXING. Pod názvom QUESTING je rozšírená v USA. Predstavuje novú formu turistiky spočívajúcu v aktívnom odhaľovaní regionálneho bohatstva – kultúrneho, prírodného a historického. Cieľmi questingu je predstaviť región pomocou inovatívnych foriem turistiky, aktivizácia lokálnej komunity ľudí, znovuobjavenie regiónu prostredníctvom výnimočných udalostí a histórie spätej s miestnym prírodným a kultúrnym dedičstvom. Quest (hľadačka) je cesta, zábava i poučenie. Text hľadačky vedie hráča po stálej trase. Ponúka mu rôzne indície a ich správne rozlúštenie ho nakoniec privedie k „pokladu“.
Výstupy prírodovednej skupiny v projekte:
- herbár – obsahuje liečivé rastliny pohraničia v lisovanej podobe a chránené rastliny
pohraničia v digitálnej podobe,
- quest – trasa zameraná na spoznávanie mestečka Ustrzyki Dolne,
- príprava na vyučovaciu hodinu: Rastliny pohraničia,
- pracovné listy: Rastliny pohraničia,
- odborný učebný text: Rastliny pohraničia,
- odborný učebný text: Questing.
RNDr. Eva Bogľarská
Napísali o nás...
odkaz: Gymnázium
Gymnázium na východe Slovenska žnie medzinárodné úspechy: Cenu im odovzdal člen britskej kráľovskej rodiny.
Gymnazisti sa stali víťazmi Euroscoly
Ako sme Vás už informovali, študenti druhého ročníka Gymnázia z Giraltoviec sa zapojili do súťaže Euroscola 2018. V piatok 15.12.2017 Informačná kancelária Európskeho parlamentu v Bratislave vyhlásila výsledky. Na toto podujatie sme boli pozvaní aj my, piati zástupcovia našej triedy. Na slávnostnom vyhlásení výsledkov za účasti poslancov EP Moniky Beňovej, Vladimíra Maňku, Ivana Štefanca a Jany Žitňanskej sme sa dozvedeli, že víťazmi dvanásteho ročníka Euroscola sa stáva naša trieda.
Pod vedením našej triednej učiteľky Janky Čorbovej sme sa vo svojom projekte venovali téme kultúrneho dedičstva a zorganizovali sme množstvo aktivít, vrátane prezentácií na iných školách, vedomostných testov, dotazníkov, európskeho pexesa či „eurolavičiek“. Vrámci projektu sme si pozvali viacero hostí, napríklad ministra zahraničných vecí a predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka, europoslankyňu Moniku Smolkovú, poslanca NR SR Mikuláša Krajkoviča a podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho. Oslovili sme ľudí prostredníctvom ankiet či vedomostných testov. O našich aktivitách sme informovali na webovej stránke školy, v miestnych a regionálnych novinách.
Tento rok sa do súťaže zapojilo 22 stredných škôl, najviac z východného Slovenska. Ako víťazi sa zúčastníme na špeciálnom podujatí European Youth Event za účasti poslancov Európskeho parlamentu ako aj iných vplyvných osobností, ktoré organizuje Európsky parlament začiatkom júna v Štrasburgu. Ďalších osem stredných škôl sa zúčastní pracovného stretnutia v Európskom parlamente v prvom polroku 2018.
Týmto by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli pri realizovaní nášho projektu.
2.A, Gymnázium Giraltovce
OZNAM - chrípkové prázdniny
Na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Svidníku, z dôvodu vysokého výskytu chrípkových ochorení prerušujeme výchovno - vzdelávací proces na škole v čase od 16.02. 2018 do 19.02.2018.
Dotazník
Rada mládeže Prešovského kraja sa spolupodieľa na prieskume týkajúceho sa využívania vzdelávacích poukazov. Nižšie sú uvedené linky s dotazníkmi pre žiakov aj pre rodičov.
Uvedený prieskum je zameraný na zber dát ohľadne využívania a povedomia mládeže a rodičov o vzdelávacích poukazoch.
Dotazník pre žiakov: https://goo.gl/forms/GwxpRFJcc0h1JoTx2
Dotazník pre rodičov: https://goo.gl/forms/dpFI3JsyfUkm0Njh2
Adventná zbierka
Vyslovujeme veľké „ďakujem“ za množstvo srdečných darov pre ľudí utekajúcich zo svojich domovov. Nazbieralo sa veľa hračiek, písacích potrieb a mnoho ďalších vecí, ktoré sú pre nás samozrejmosťou. S Vašou podporou budú mať krajšie Vianoce. Vnímame to ako veľmi dôležitý signál, že nám záleží na situácii ľudí, ktorí potrebujú pomoc a sme tomu radi. Veľká vďaka všetkým.
„Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im.“
Evanjelium podľa Matúša 7,12