Popri kvalitnej výučbe, ktoré Gymnázium v Giraltovciach ponúka, naši študenti v koordinácii s učiteľmi majú možnosť aktívne zapájať sa a osobne rozvíjať v mnohých projektoch, ktoré im škola ponúka.
Jedným z nich je aj projekt Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE). Zakladateľom tejto ceny bol jeho kráľovská výsosť princ Filip, ktorý 9.4.2021 zomrel vo veku 99 rokov. Od svojho založenia v roku 1942 sa tento program rozšíril do 130 krajín po celom svete. Patrí medzi nich aj Slovensko. Možnosť rozvíjať sa v oblasti športu, talentu a dobrovoľníctva ponúka mladým ľuďom 130 škôl a organizácií po celom Slovensku. Patrí medzi nich aj naša škola, ktorá sa do programu DofE zapojila ako prvá škola v okrese Svidník.
Program podporuje mladých ľudí, aby dlhodobo a vytrvalo pracovali nielen na sebe, ale aby pomáhali aj iným. Účastníci programu rozvíjajú svoje charakterové vlastnosti, ako je cieľavedomosť, samostatnosť, sebavedomie, vnútorná motivácia a vytrvalosť. Presvedčil sa o tom aj Slavomír Paľa, držiteľ tejto ceny: „DofE ma najviac obohatilo o istú disciplínu a pravidelnosť vykonávať určitú činnosť.“ Program dlhodobo pomáha absolventom uspieť v živote. Ocenenie totiž pomáha pri prijímacích skúškach na zahraničných vysokých školách a je plusom pri hľadaní zamestnania. Timea Fereková, ďalšia účastníčka programu a držiteľka ceny, sa o tom mala možnosť presvedčiť: „Účasť v DofE projekte mi pomohla pri prijatí na vysokú školu v Holandsku. Okrem toho sa čoraz viac slovenských zamestnávateľov o to aktívne zaujíma, čo som na vlastnej koži zažila na pracovnom pohovore.“ Ďalší držiteľ tejto ceny, Dávid Kacvinský, to potvrdzuje: „Vďaka projektu DofE ma vybrali na Mini Erazmus a ako stredoškolák som tak mal možnosť stráviť týždeň na vysokej škole v Banskej Bystrici.“
Kým program DofE je o osobnostnom a individuálnom rozvoji, ďalšie projekty podporujú tímovú spoluprácu, komunikáciu a flexibilitu. A práve tieto schopnosti sú v súčasnosti jedny z najdôležitejších kritérií na pracovnom trhu, ak chcú mladí ľudia uspieť v silnej konkurencii.
Ide napríklad o projekty Euroscola, Ambasádorské školy Európskeho parlamentu (EPAS) a Erasmus+. V rámci projektov Euroscola a EPASu študenti organizujú rôzne podujatia so zaujímavými osobnosťami, ako aj zaujímavé workshopy v okolitých inštitúciách na tému Európskej únie. Ak sú ich aktivity zaujímavé a úspešné, a doteraz stále boli, študenti sú za svoje úsilie odmenení návštevou Európskeho parlamentu v Štrasburgu. A to nie je jediné miesto, ktoré žiaci navštívia. Cestou spoznajú aj iné zaujímavé miesta Európy. Počas mobilít v rámci projektu Erasmus+, kde si svoje skúsenosti vymieňajú žiaci a učitelia z rôznych krajín, žiaci strávia týždeň v zahraničných rodinách, kde si tak zdokonaľujú svoj cudzí jazyk. Dávid Kacvinský, ktorý sa počas štúdia na gymnáziu zapojil do mnohých projektov, vyzdvihuje práve projekt Erazmus+: „Projekt Erazmus+ bol pre mňa asi najzaujímavejší, keďže sme strávili v Bulharsku týždeň. Za tento krátky čas som spoznal mnoho skvelých ľudí a zlepšil som sa v komunikácii v angličtine. Vďaka tomuto projektu som si zdokonalil svoje vyjadrovacie schopnosti a odvtedy nemám problém s anglickou výslovnosťou či diskusiou v cudzom jazyku.“
Aj ďalšia absolventka, Simona Hlavinková, zastáva názor, že účasť na projektoch žiakom pomáha v komunikácii: „Počas polročnej práce na projekte EPAS som sa výrazne zlepšila v asertívnej komunikácii. Nenahraditeľnou skúsenosťou pre mňa bolo prednášať pred rôznymi vekovými skupinami, od materskej školy až po seniorov. Všetky projekty, do ktorých som sa zapojila, mi pomohli zlepšovať sa v tímovej práci, ktorá nikdy nebola mojou silnou stránkou.“
Projekty dávajú možnosť žiakom realizovať sa, ako to uvádza Tobiáš Hamara, ktorý sa zapojil do viacerých projektov: „Nepatril som medzi najlepších žiakov. A práve v projektoch som mohol vyniknúť. Určite to stálo zato a získal som tak vzácne skúsenosti a zážitky.“
Ďalším prínosom projektov je obohatenie štúdia, ako to uvádza ďalší účastník viacerých projektov, Slavomír Paľa: „Presvedčil som sa, že škola nie je len o nudných stereotypoch, keď za snahu dostanem známku. Za svoju snahu v projekte Euroscola som získal zážitky na celý život. Nie každý sa môže pochváliť, že navštívil Europarlament v Štrasburgu či zábavný park v Nemecku. Motiváciou bola skutočnosť, čo do toho dáš, vráti sa ti 100-násobne. Projekty na gymnáziu jednoznačne predstavujú obohatenie štúdia.“
V neposlednom rade žiaci spoznávajú nové miesta, krajiny, stretávajú nových ľudí, a tak si rozširujú svoj obzor, ako to uviedol Richard Juriš, účastník viacerých projektov: „Zapájanie sa do projektov mi dalo možnosť stretnúť a spoznať nových ľudí z rôznych kútov Európy. Taktiež som sa osmelil v komunikácii v cudzom jazyku. No predovšetkým sú to nezabudnuteľné zážitky, vďaka ktorým som navštívil nádherné miesta Európy.“
Ján Foltin, absolvent gymnázia a účastník projektov DofE a Euroscola, to zhrnul takto: „ Nie je tajomstvom, že Gymnázium v Giraltovciach sa už niekoľko rokov úspešne zapája do medzinárodných projektov. Počas môjho pôsobenia v tejto škole som mohol byť aj ja ich súčasťou. S odstupom času a Na základe vlastnej skúsenosti a s odstupom času môžem povedať, že tieto projekty patrili medzi najproduktívnejšie činnosti, ktoré spestrili moje štúdium. Vyžadovali si tímovú prácu a znalosť anglického jazyka. Presne tieto dva faktory by som zaradil medzi najväčšie výhody, nakoľko sú v dnešnej dobe nevyhnutné na pôsobenie či už na vysokej škole alebo v budúcom zamestnaní. Zapájaním sa do rôznych aktivít som sa práve v týchto oblastiach dokázal zlepšovať. Takisto bolo fascinujúce sledovať, ako práca na projekte upevňuje kolektív, zlepšuje náš všeobecný rozhľad a pomáha rozvíjať kritické myslenie. Ďakujem gymnáziu za túto možnosť, ktorá ma obohatila o veľa pozitívnych skúseností a zážitkov.“
Mgr. Janka Čorbová