• Deň/týždeň európskych jazykov

• EUROSCOLA 2023

Rada Európy vyhlásila 26. september za Európsky deň jazykov. My na Gymnáziu v Giraltovciach sme sa rozhodli tejto téme venovať celý týždeň. Dokonca sme zapojili aj základné školy. V pondelok, 26.9. si žiaci piateho a šiesteho ročníka Základnej školy v Giraltovciach vyžrebovali krajinu Európskej únie. Do piatka si o danej krajine zisťovali zaujímavosti. Medzitým, vo štvrtok 29.9.2022 naši tretiaci navštívili Základnú školu v Kračúnovciach. Pred deviatakmi vystúpili s predstavením, ktorého cieľom bolo poukázať na rôznorodosť jazykov v Európskej únii. Na konci týždňa, v piatok 30.9. si piataci a šiestaci ZŠ v Giraltovciach po celotýždňovom googlení o svojej krajine pripravili plagát či prezentáciu, ktoré potom následne odprezentovali. Nechýbalo ani zaujímavé pexeso čí kvíz.

Mgr. Janka Čorbová

• Šálka kávy s dobrou knihou

• V stredu 12. októbra 2022 o 15:00 sme sa pod vedením p. zástupkyne Vargovej a p. profesorky Kopčákovej stretli v študovni nášho gymnázia, aby sme diskutovali na tému "Mládež a čítanie".  Akcia s názvom „Šálka kávy s dobrou knihou“ mala účasť až nad naše očakávania. Zuzka H. a Renátka Ž., študentky nášho gymnázia nám porozprávali niečo o knihách, ktoré ich zaujali a odporučili nám prečítať si ich. Aj naši prváci Bibka H., Peter B. a Gabriela Š. nám porozprávali o tom, čo čítajú, aký žáner ich zaujíma a prečo.  Prostredníctvom videa sa nám prihovorila aj bývalá absolventka nášho gymnázia, Mária Grab Blašková, ktorú už od detstva fascinovala literatúra. Pretože ju čítanie kníh baví, chcela svojmu synovi, ale aj iným deťom ukázať niečo nové a tak napísala knihu Dobrodružstvá detektíva Miloša.  Ale porozprávala nám aj o svojom živote a prečo a prečo sú pre ňu knihy dôležité. Bolo to fajn popoludnie prežité v kruhu študentov našej školy.

Daniela Gdovinová, /1.A/

• ÚSPEŠNÍ DOFÁCI

• Dňa 20.9.2022 sa žiaci z Gymnázia v Giraltovciach aktívni v projekte  DofE  (medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu) na bronzovej úrovni zúčastnili slávnostného ceremoniálu odovzdávania cien  v historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Gymnázium tento projekt podporuje už niekoľko rokov, ba dokonca sa do tohto programu zapojilo ako jedna z prvých škôl na Slovensku. Študenti, alebo inak povedané ,,DOFÁCI“, sa po roku  usilovnej práce, kde sa zdokonaľovali v oblasti dobrovoľníctva, talentu a športu, dočkali odmeny v podobe ceremoniálu. Spoznali tu dofákov z iných škôl z Prešovského regiónu.  A nielen to. Stretli aj zaujímavých ľudí, ako napríklad Jána Smolku (manažéra programu DofE pre východ), Jána Furmana (vedúceho  odboru školstva za PSK) a Janu Kubíkovú (programovú riaditeľku národnej kancelárie).   Táto slávnostná ceremónia  v nádherných priestoroch našich žiakov  obohatila o nové zážitky  a inšpirovala.  Mnohí z nich chcú  v tomto programe pokračovať,  a to na striebornej úrovni, v čom im želáme veľa pevnej vôle a síl. Pevne veríme, že k nim  v tomto školskom roku pribudnú noví DOFÁCI, lebo medzinárodný certifikát ktorí môžu získať im v budúcnosti môže pomôcť ľahšie sa dostať na vysnívanú vysokú školu a ľahšie šie sa uplatniť na trhu práce.

• Európska noc výskumníkov

• Posledný septembrový deň sa žiaci 1.A, 2.A, 3.A, 4.A Gymnázia a časť žiakov deviateho ročníka Základnej školy zúčastnili festivalu vedy Európska noc výskumníkov. V priestoroch obchodného centra Optima v Košiciach videli približne 59 vedeckých stánkov a prezentácií  fyzikálnych, chemických, biologických, technických, spoločenských vied či robotiky, ktoré prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok poukazovali na to, že za všetkými dejmi okolo nás sú vedecké princípy. Svoju prácu nám odprezentovali výskumníci a vedci slovenských univerzít, či viacerých odborných škôl, gymnázií a občianskych združení. Zo všetkých stánkov možno spomenúť napríklad Radiácia okolo nás, Získaj zručnosti podnikového ekonóma, Objavuj mikro-život okolo nás, Čo skrýva genetika, Farebný svet chémie, Matematika v experimentoch, Zábava s vákuom, Mapujeme svet, Tajuplný svet plazov... V každom stánku vítali žiakov vedci, ktorí boli ochotní odpovedať na všetky zvedavé otázky. Prostredníctvom prezentácií sa tak žiaci mali možnosť oboznámiť s vesmírnymi objavmi, robotmi, technologickými novinkami, prelomovými poznatkami z biológie, chémie, fyziky či medicíny. Mali možnosť riešiť zábavné úlohy, hlavolamy či sledovať alebo odskúšať si rôzne pokusy. Nechýbali ani súťaže a bohatý program na centrálnom pódiu. Okrem toho si mladí výskumníci mohli odniesť domov rôzne odznaky, certifikáty, vedecké časopisy či rôzne propagačné materiály.

Našim žiakom sa podujatie páčilo. Mali možnosť zistiť, že študovať vedu a techniku prináša radosť z objavovania a možno aj z nich raz budú mladí, úspešní vedci. Po dni strávenom pri jednotlivých stánkoch sa poobede vrátili domov plní dojmov a nových poznatkov.

Mgr. Radka Tkáčová, PaedDr. Dominika Šoltysová, Mgr. Matúš Vasiľ