V rámci témy bezpečnosť na internete, sme oslovili Divadelné centrum, Martin s možnosťou divadelného predstavenia pre žiakov našej školy, ako aj pre ôsmakov a deviatakov tunajšej ZŠ. Keďže bezpečnosť na internente je často diskutovaou témou, chceli sme túto tému našim spolužiakom priblížiť novým, trochu aj vtipným spôsobom. Po komunikácii s Divadelným centrom sme vybrali ako vhodné predstavenie inscenáciu "The onlines". Oslovili sme ich, pretože nás nadchla aj myšlienka spracovania príbehov v anglickom jazyku. Okrem toho, že sme si v praxi odskúšali naše jazykové vedomosti, vtipným spôsobom nám boli podané nebezpečenstvá virtuálneho sveta a závisloti na ňom. Vedenie mesta Giraltovce nám poskytlo priestory v Kultúrnom dome a dňa 08.10.2019 sme sa zúčastnili tohto divadelného predstavenia.
Novinky
Euroscola 2020, "The onlines"
EUROFONDY, 17.9.2019
17.9.2019 nás navštívil lektor Úradu vlády SR a spolu s ním aj herec Matúš Kvietik, hviezda predchádzajúcej reklamnej kampane Eugen, propagujúcej benefity eurofondov pre Slovensko. Cieľom tejto diskusie priblížiť mladým ľuďom problematiku financovania rozličných projektov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v navštívenom regióne. Prezentácia lektora Úradu vlády SR bola najmä o príkladoch dobrej praxe - čo konkrétne priniesli eurofondy pre naše mesto a jeho okolie. Počas besedy sme sa pýtali predovšetkým na možnosti čerpania fondov. Lektori nám uviedli aj konkrétne príklady z praxe o úspechoch operačných programov na Slovensku. Súčasťou bola aj súťaž pozostávajúca z krátkeho vedomostného testu. Do prednášky a diskusie sa zapojili triedy 3.A, oktáva a 2.A. Naši tretiaci týmto usporiadali prvú diskusiu v rámci prebiehajúceho projektu Euroscola 2020.
NAŠE ÚSILIE BOLO OCENENÉ, IDEME DO ŠTRASBURGU
- 5
Tím študentov z Gymnázia v Giraltovciach sa zapojil v minulom školskom roku do III. ročníka vzdelávacieho programu Ambasádorské školy Európskeho parlamentu. Cieľom projektu bolo zvýšiť povedomie o Európskej únii ako aj volebnú účasť v májových voľbách do Európskeho parlamentu. Do programu sa zapojilo 26 škôl z celého Slovenska. 21 úspešných škôl sa zúčastnilo 13. septembra 2019 slávnostného ukončenia v Bratislave. Súčasťou ceremónie bolo odovzdávanie plakiet úspešným školám a certifikátov senior a junior ambasádorom a ambasádorkám za účasti europoslancov Ivana Štefanca a Róberta Hajšela. Štyri najlepšie školy (Gymnázium Giraltovce, Gymnázium Dubnica nad Váhom, Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium Bratislava, Súkromná SOŠ Košice) boli odmenené aj návštevou Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Sme nesmierne šťastní a hrdí na to, že patríme medzi víťazné školy. Teší nás, že naše úsilie nevyšlo nazmar.
Organizovali sme veľa aktivít v škole i mimo nej, vzdelávali sme sa v rôznych diskusiách a politických aktivitách, zlepšili sme sa v tímovej práci, organizovaní akcií, manažmente času a v mnohých iných veciach. Naše pozvanie prijali bývalé europoslankyne Jana Žitňanská a Anna Záborská, súčasný europoslanec Ivan Štefanec, spisovateľ Gustáv Murín a politológ Kálmán Petőcz. Ďakujeme im za to, že sa s nami podelili o svoje skúsenosti a dali nám veľmi cenné rady.
Každý z nás vložil do projektu veľa energie a úsilia, keďže sme na ňom pracovali sedem mesiacov. Často to bolo aj na úkor prípravy na vyučovanie. Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať vedeniu školy a učiteľom za ohľaduplnosť a pochopenie.
Mnohí z nás boli veľmi prekvapení, koľko systematickej práce si projekt vyžaduje. A aj preto sa zloženie nášho tímu viackrát menilo. Definitívnu zostavu tvorili žiaci terajšej 3. A, 4. A, oktávy - Peter Galeštok, Samuel Hamara, Tobiáš Hamara, Simona Hlavinková, Ivan Hliboký, Eva Chalupková, Dávid Kacvinský, Erik Lukáč, Andrej Oravec, Ján Orečný, Daniela Vargová. Všetky aktivity sme uskutočnili pod vedením pani učiteľky Janky Čorbovej, za čo jej touto cestou ďakujeme. Bez jej zanietenia a odhodlania by sme to určite nezvládli.
Veľmi potešujúce boli pre nás ohlasy, ktoré sme od ľudí dostali. V deň volieb nám mnohí písali, že práve vďaka nášmu projektu zobrali zodpovednosť do svojich rúk a pristúpili k volebným urnám. Aj my ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili. Sme vďační za každého poslucháča na prednáške a za každý vyplnený anketový lístok. Ďakujeme, že ste nás sledovali, lajkovali a zdieľali naše príspevky na sociálnych sieťach.
Ďakujeme za každú podporu!
Simona Hlavinková, trieda oktáva, Gymnázium Giraltovce
OZNAM
Vážení rodičia, pozývame Vás na Rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční dňa 24.09.2019 o 16:00 hod v telocvični školy, následne v kmeňových triedach.
Mgr. Róbert Mihalenko
OZNAM
Oznamujeme všetkým žiakom, že otvorenie nového školského roka sa uskutoční dňa 02.09.2019 o 9:00 v kmeňových triedach.
Mgr. Róbert Mihalenko
Projektová aktivita v Zelenej lagúne
Erasmus+
Noc z piatka 31. mája na 1. júna sme celá trieda septima v rámci projektu Erazmus+ strávili na Domaši Dobrej. Pri robení projektových aktivít sme boli rozdelení do dvoch skupín po piatich. Každá skupina dostala svoje zadanie, ktoré musela splniť a neskôr prezentovať pred ostatnými. Hlavnou témou bola migrácia kedysi a dnes.
Medzi najväčšie problémy Európy 21. storočia určite patrí migrácia. Táto téma je predmetom rôznych diskusii po celom svete, ale je veľmi náročné nájsť nejaké rozumné riešenie. V rámci projektu Erazmus+ sme pozerali dve videa, ktoré mali tematiku migrácie. Tieto videa nám ukázali dva rozdielne pohľady na migráciu. Prvé video hovorilo len o štatistikách. Bolo zarážajúce sledovať vysoké čísla hovoriace, koľko ľudí podstupuje proces migrácie. Druhý klip bol o dvoch sýrskych bratoch, ktorým bombardovanie zničilo bývanie. Toto video bolo výrazne emotívnejšie. Nieslo veľmi výrazný odkaz, že za každým číslom, ktoré nám ponúka verejnosť, sa nachádza životný príbeh.
V rámci iných aktivít sme čítali listy migrantov z rôznych časti sveta. Jozef Kostlan opisoval nebezpečenstvá cestovania cez more. Druhý list bol o matke, ktorá emigrovala do USA. V tomto liste dáva rady svojej dcére, ako úspešne emigrovať. Tretí list bol o písaný pre priateľa v Poľsku. Autorom je iný Poliak žijúci v USA. List opisuje, ako náročné je nájsť si prácu v cudzom svete. Ďalší list hovorí o smutnom príbehu, keď migrantka, ktorá utiekla z Fínska, sa nemohla vrátiť na pohreb svojej vlastnej matky. Všetky listy niesli jednu základnú myšlienku, aké náročné je odísť a ešte ťažšie uspieť v cudzom svete. Autormi všetkých listov sú ľudia utekajúci do USA s vierou v lepšiu budúcnosť seba aj svojich detí.
Úlohou tejto aktivity bolo aj vymyslieť si vlastný príbeh migrácie. Rozhodli sme sa, že budeme emigrovať z Ukrajiny na Slovensko, keďže na Ukrajine zúri občianska vojna. Vláda povoláva 17-ročných chlapcov do armády a dievčatá do služby vojenských zdravotných sestier. Vďaka tento situácii stúpa aj vplyv mafie a nelegálneho biznisu na život bežných nevinných ľudí.
Peter: Celá moja rodina, ja, môj skoro 17-ročný brat a tri sesternice, sme sa rozhodli migrovať na Slovensko. Zobrali sme všetky naše doterajšie úspory 15 000 Rb a zaplatili sme prevádzačom, aby nás previezli cez prísne stráženú hranicu. Oni nás naložili do veľkej dodávky, ktorej boli podmienky katastrofálne. Cestovali sme tri dni. Mali sme len dve zastávky za deň na osobnú hygienu. V dodávke bolo s nami ešte ďalších 10 ľudí. Nakoniec sme sa našťastie dostali do utečeneckého kempu na Slovensku.
Samuel: Volám sa Samuel. Mám takmer 17 rokov, čo je v našej krajine dosť nebezpečné, keďže moji o málo starší kamaráti už boli povolaní do armády. Ja, môj brat a tri naše sesternice sme sa rozhodli odísť z našej krajiny. Pozbierali sme všetky naše úspory a zaplatili pašerákom za prevoz cez hranice. Počas cesty sme hladovali, pretože sme nemali žiadne jedlo ani vodu. Podmienky v dodávke boli horšie než si ktokoľvek dokáže predstaviť. Cestovali sme nekonečné tri dni. Každý deň sme mali len dve prestávky na hygienu.
Kornélia: Moje meno je Kornélia. Mám 19 rokov a narodila som sa na Ukrajine. Ja, moje dve sestry a dvaja bratranci sme kvôli vojne museli utiecť z našej krajiny. Dúfali sme, že sa dostaneme do utečeneckého tábora na Slovensku. Ostali sme samé. Naši rodičia zomreli vo vojne. Cestovali sme v bielej dodávke s ďalšími 10 ľuďmi. Každý z nás zaplatil za prevoz 3 000 Rb. V aute sme nedokázali dýchať. Bolo nás tam veľmi veľa na malom priestore.
Simona: Mám 22 rokov a volám sa Simona. Narodila som sa na Ukrajine. Som najstaršia z troch sestier. Keďže nám vo vojne zomreli rodičia, rozhodli sme sa emigrovať z našej krajiny na Slovensko. Pridali sa k nám aj naši dvaja bratranci. Za prevoz cez hranice sme zaplatili 15 000 Rb, čo boli všetky naše úspory. Cestovali sme v kufri dodávky, kde boli podmienky tak zlé, že si ich mnohí nevedia ani predstaviť. Bolo tam veľa iných ľudí bez jedla a vody.
Eva: Mám len 12 rokov. Narodila som sa na Ukrajine. Spolu s mojimi dvoma sestrami a dvoma bratrancami sme sa rozhodli opustiť našu vojnou ohrozenou krajinou. Mamka s ockom zomreli vo vojne, takže sme ostali úplne samé. Pašerákom sme dali veľa peňazí, lebo sami by sme to nezvládli. Cesta bola veľmi dlhá a hrozivá. Nemali sme vodu ani jedlo. Bolo tam aj 10 iných ľudí okrem nás. Ale nakoniec sme sa úspešne dostali do kempu pre utečencov na Slovensku.
Druhá úloha bola u ľuďoch nazvaných in-betweeners. Sú to ľudia, ktorí majú dve občianstva. Jedno v krajine, kde sa narodili, a jedno v krajine, v ktorej sa rozhodli žiť. Čítali sme o komediálnom hercovi narodenom v Nemecku žijúcom v Poľsku, kde je známy ako televízna hviezda a spisovateľ. Ďalší človek, o ktorom sme čítali, jej turecká spisovateľka, producentka a žurnalistka narodená v Ankare žijúca v Oslo.
Je náročne zapadnúť v novej krajine. Je potrebné prispôsobiť sa kultúre, náboženstvu aj sociálnemu systému. Prisťahovalci sú domácim obyvateľstvom dlhodobo nazývaní utečencami, čo je pre nich ťažké. Migranti sa stretávajú s odcudzovaním ich jazyka, náboženstva a rôznych iných vecí. Je pre nich veľmi náročné nájsť si serióznu prácu. Aj na Slovensku máme veľa rodín, z ktorých jeden alebo viacerí členovia odchádzajú za prácou do zahraničia. Strávia tam niekoľko mesiacov a potom sa vrátia na určitý čas domov. Tomu hovoríme „temporary in- betweeners“.
Vo Francúzsku je situácia veľmi zložitá. Veľa rodín tam žije už niekoľko rokov, ale nemajú oficiálny azyl. Celý čas tak žijú v strachu. Deti žijú v strese, pretože ich rodičia môžu byť kedykoľvek deportovaní z krajiny. Títo ľudia veľmi chcú byť prijatí Francúzskom.
Podobná situácia bola aj v minulosti. Liga národov, ktorá bola založená v roku 1919, chcela udržať všetky krajiny v tolerancii a spolupráci. Obnovená Nansa Passport by mala pomáhať jednotlivým vládam s problémom tzv. migračných vĺn. Utečenci by mali byť viac kontrolovaní a vlády daných štátov by mali mať o nich základné informácie. Ale je nevyhnutné, aby boli z týchto krajín ďalej transportovaní. Samozrejme, má to aj svoje nevýhody ako napríklad vysoká cena cestovných dokumentov a imigranti sa môžu cítiť až veľmi kontrolovaní.
DEŇ EURÓPY
ODKAZ: Záverečné video
32V piatok, 3.5.2019 vládla na našom gymnáziu európska atmosféra. Najprv sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o Európskej únii na besede s europoslancom Ivanom Štefancom. Potom sme sa šli do vestibulu, kde si naši študenti ako aj študenti zo ZŠ v Giraltovciach zahrali vlastnú verziu online hry KAHOOT. 13 otázok preverovalo vedomosti žiakov o EÚ a jej legislatíve, jej významných predstaviteľoch, slovenských europoslancoch, ako aj o nadchádzajúcich voľbách. Víťazi boli odmenení európskymi cenami. Po kvíze bolo pripravené európske občerstvenie. Aby vládla skutočná európska atmosféra, junior ambasádori svojim oblečením predstavovali jednotlivé členské krajiny Európskej únie. Vo vestibule boli premietané dve videá. Jedno ponúkalo informácie o EÚ a druhé, rozprávkové, vysvetľovalo vznik a základné princípy EÚ.
Počas celého dňa prebiehali SIMULOVANÉ VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU. Cieľom týchto volieb bolo aby si prvovoliči vyskúšali voliť predtým než pristúpili k skutočným volebným urnám 25.5.2019, kedy sa konali voľby do Európskeho parlamentu.
Týmto by sme sa chceli poďakovať všetkým ktorí sa podieľali na tvorbe a realizácii tohto veľmi vydareného európskeho dňa.
Opäť úspešní
Aj v tomto školskom roku 2018/2019 sa naša škola teší z úspechov našich žiakov v okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína. Vo IV. kategórii próza získala Lívia Feňaková 1. miesto a Ján Gdovin 2. miesto. Obidvom súťažiacim blahoželáme. Lívia Feňaková bude našu školu i okres reprezentovať v krajskom kole v Prešove.
SKYPE DISKUSIA S EUROPOSLANKYŇOU
- 13
Naši EPASÁCI boli aktívni aj počas maturitných skúšok. V stredu, 13.3.2019 mali možnosť rozprávať sa na diaľku formou SKYPE diskusie s europoslankyňou Janou Žitňanskou. Okrem iného sa rozprávali o pracovných kompetenciách pani europoslankyne, o prípade Jána Kuciaka, o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, o zdravotne znevýhodnených občanoch, ako aj o Brexite. Nemohli nespomenúť tému volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú na Slovensku konať 25.5.2019. Aj napriek diaľke bola diskusia veľmi príjemná.
Gymnazisti plesali!
Zoznam sponzorov: TU
11Tretí ročník Študentského plesu sa konal 9.2.2019 v sále v Parku mieru, kde sa prišlo zabaviť 90 žiakov našej školy. Po osemnástej hodine naši moderátori z 3.A triedy otvorili ples a zatancovali úvodný valčík. Na spestrenie zábavy si tretiaci tohto roku pripravili súťaže. Jednotlivé triedy sa snažili získať čo najviac bodov v 4 hrách. Prvou hrou bol stoličkový tanec, kde mal možnosť vyhrať ten najrýchlejší. Aj v druhej úlohe, čiže v klobúkovom tanci, museli súťažiaci využiť rýchlosť ale aj šikovnosť. Do tretej úlohy sa zapojili tí, ktorí si mysleli, že vedia o škole najviac. V kvíze boli otázky o súkromí našich učiteľov, ale aj o škole samotnej a o projektoch prebiehajúcich na našej škole. V poslednej úlohe bolo cieľom tancujúcich prasknúť balón priviazaný na nohe iného páru, pričom si zároveň museli chrániť ten svoj. Celý program bol zábavný aj napriek tomu, že panovala obrovská rivalita. Víťaznou triedou sa stala 2.A, ktorá bola odmenená darčekovým košom. Po programe pokračovala príjemná spoločenská zábava. Počas celého večera si všetci zúčastnení volili Kráľa a Kráľovnú plesu. Tento titul získala E. Michalková z 3.A triedy a M. Koščo z oktávy. Nasledovala tombola, ktorá bola tento rok mimoriadne bohatá. Štedrí sponzori prispeli takmer 200 cenami, za čo im všetkým veľmi pekne ďakujeme. O zábavu sa po celý večer staral DJ Ely. Robil úžasnú atmosféru a aj vďaka nemu sme si to všetci užili.
Ivana Vasilišinová, 3.A
Migrácia - seminár pre učiteľov Gymnázia v Giraltovciach v rámci projektu ERASMUS+
Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe
V dňoch 31.1.-1.2.2018 sme sa zúčastnili aktivít a diskusií ohľadom zvýšenia povedomia o živote migrantov na Slovensku. Stretnutie prebehlo v príjemnej atmosfére v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá. Koordinátorka projektu p. Kopčáková pripravila stretnutie na vynikajúcej úrovni. Materiály týkajúce sa problematiky migrácie mala precízne nachystané tak po formálne,j ako aj po obsahovej stránke, vo forme textov, obrazového materiálu, videí a internetových odkazov a liniek. Na úvod stretnutia sme ako prvé vypracovali dotazník o postojoch ľudí a aj našich vlastných k ľuďom inej národnosti, náboženstva a farby pleti, ktorým sme vstúpili do predmetnej problematiky, Neskôr bol na programe krátky dokument o migrantoch, ktorí sa dokázali prispôsobiť životu na Slovensku a úspešne tu vedú svoje životy a zároveň rozprávajú ako ich po dlhých rokoch vnímajú domáci. Hneď po skončení dokumentu sme vypracovali kvízy týkajúce sa migrantov. Následne sme otvorili plodnú diskusiu, o tom, čo sme videli v dokumente a či sa náš pohľad na migrantov zmenil. Názory sa líšili, čo dopomohlo zamyslieť sa nad rôznymi uhlami pohľadu na tematiku migrácie. Po ozaj názormi nabitej diskusii sme tento vzdelávací pobyt ukončili aktivitou na internete, ktorá bola zameraná na to, s akou váhou vnímame rôzne rasové, náboženské ale aj sexuálne narážky na verejnosti.
Migrácia ako aktuálny celosvetový problém sa v posledných rokoch dotýka aj Slovenska. Často sa nám spája s obavami a strachom a to napriek tomu, že vo väčšine prípadov nie je v záujme migrantov poškodzovať krajinu, v ktorej sa chcú usadiť. Práve naopak, ich motiváciou je nájsť v cudzej, aj našej krajine nový domov. Dokázali by sme len tak opustiť svoju krajinu, bez vážneho dôvodu? Ľudia opúšťajúci svoju krajinu opúšťajú svojich blízkych z veľmi vážnych príčin, utekajú pred vojnou, prenasledovaním a útlakom. To im znemožňuje žiť normálny život vo vlastnej krajine. Aj keď by migráciu mala v prvom rade riešiť daná krajina, z ktorej ľudia utekajú, myslím, že v zmysle ľudskosti, by sme sa mali cítiť spoluzodpovední.
Ako vyvrcholenie stretnutia bol pripravený dotazník, ktorý bol akýmsi zhrnutím preberaných a prediskutovaných tém. Každý účastník mal možnosť sa slobodne vyjadriť a dostal priestor na vyjadrenie svojho názoru a pohľadu na tému migrácie.
Stretnutie a naše projektové aktivity predstavovali užitočný zdroj informácií o migrácii. Priniesli nám iný pohľad na utečenectvo. A teda, že utečenci nie sú len neprispôsobiví ľudia, ktorí presadzujú svoju kultúru a poškodzujú našu krajinu. Aj keď sú aj takí. No sú to aj ľudia, ktorí si tu našli zamestnanie, sú úspešní, našli si tu nový domov a rodinu, pričom často museli čeliť konkurencii nášho obyvateľstva, čudným pohľadom, narážkam okoloidúcich, deti výsmechu spolužiakov. Sú to ľudia, ktorí túžia po slobodnom živote.
Na druhej strane sme sa zhodli na tom, že téma migrácie je bohužiaľ stále prítomná v médiách a podávaná hlavne ako prínos pre našu spoločnosť. Chýba však pohľad, ktorý by poukázal aj na negatívne stránky migrácie, ktoré žiaľ existujú a o ktorých sa v médiách hlavného prúdu nedozvieme, pretože sa pretláča len jeden pohľad na danú problematiku. A to skresľuje pohľad na tému migrácie, tak ako aj chápanie a názory obyčajných ľudí.
Po absolvovaných aktivitách sme sa utvrdili v tom, že Slovensko nie je pripravené na masový príjem migrantov, stále ich vnímame ako hrozbu, čo je samozrejme opodstatnené. Avšak, v malom množstve a s istotou, že sa prispôsobia, by sme ich dokázali tolerovať a zmeniť celkový názor na nich. Každopádne sú to aktuálne otázky, s ktorými bude každý z nás skôr či neskôr konfrontovaný a bude musieť zaujať postoj.
AKTIVITY EPAS TÍMU
Odkaz: Prezentácia EPAS
2V rámci programu EPAS sme zorganizovali niekoľko zaujímavých aktivít. Povedomie o nadchádzajúcich eurovoľbách sme začali šíriť v našej domovskej škole. Maturantom sme priblížili informácie o projekte EPAS a diskutovali o voľbách. O programe EPAS na Gymnáziu okrem iného informuje aj nástenka. Nasledovala beseda na strednej odbornej škole, kde nás študenti veľmi milo prekvapili zaujímavou a plodnou diskusiou na rôzne témy týkajúce sa Európskej únie. Navštívili sme aj našu staršiu generáciu v dennom stacionári. Dôchodcovia boli veľmi aktívni. Nemali problém diskutovať o voľbách a obohatili nás svojimi dlhoročnými skúsenosťami. Strávili sme aj čas s detičkami v školskom klube a v materskej škole. Zaujali sme ich zaujímavou rozprávkou o histórii a fungovaní Európskej únie, autorkou ktorej bola Simona Hlavinková. Detičky si spoločne vytvorili vlastnú vlajku Európskej únie.
Počas všetkých aktivít sme odmeňovali najaktívnejších jednotlivcov propagačnými materiálmi Európskej únie.
Na spomínaných besedách sme si pomáhali vizuálnou prezentáciou, ktorú vypracovala naša junior ambasádorka Simona Hlavinková s pomocou senior ambasádorky Mgr. Janky Čorbovej.
OLYMPIÁDA V ANGLICKOM JAZYKU
Aj tento školský rok sme sa zapojili do Olympiády v anglickom jazyku. 16.1.2019 sa konal 29. ročník tejto súťaže v Bardejove. Naše Gymnázium reprezentovala žiačka prvého ročníka, Daniela Ondusková, v kategórii 2A a žiak septimy, Erik Lukáč, v kategórii 2B. Daniela Ondusková sa umiestnila na krásnom prvom mieste. Víťazke srdečne blahoželáme a obom súťažiacim želáme chuť na sebe pracovať a zdokonaľovať sa v Angličtine aj naďalej. Mgr Janka Čorbová
EPAS – Ambásadorská škola Európskeho parlamentu
11 študentov nášho Gymnázia (žiaci septimy, druhého a tretieho ročníka), sa tento školský rok zapája do vzdelávacieho programu pre stredné školy, do Ambasádorskej školy Európskeho parlamentu (European Parliament Ambassador School, = EPAS). Jeho cieľom je zvýšiť povedomie mladých ľudí o Európskej únii, podnietiť ich záujem o európske dianie i o aktívne zapájanie sa doň, vrátane vyššej účasti mladých vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v máji roku 2019. Títo študenti – junior ambasádori a ambasádorky (Ján Foltín, Tobiáš Hamara, Simona Hlavinková, Ivan Hliboký, Samuel Hliboký, Eva Chalupková, Dávid Kacvinský, Erik Lukáč, Andrej Oravec, Ján Orečný, Peter Galeštok) pod vedením Mgr. Janky Čorbovej (senior ambasádorky) sa budú počas celého roka aktívne venovať rôznym aktivitám ktoré súvisia s dianím v EÚ. Vytvoria informačné miesto o EÚ na škole, zorganizujú rôzne aktivity v rámci osláv Dňa Európy (9.mája), zúčastnia sa na simulovaných voľbách do EP a mnoho ďalších. V prípade záujmu ich môžete kontaktovať na spoločnej mailovej adrese EPASGymGir@gmail.com, alebo na Facebooku EPAS Gymnázium Giraltovce.
Gskul napreduje
Náš školský časopis Gskul získal ocenenie SKOKAN ROKA v súťaži stredoškolských časopisov Prešovského samosprávneho kraja 2018. Toto ocenenie ukázalo, že kvalita nášho časopisu rastie. Blahoželáme celému tímu časopisu i občasným redaktorom a prajeme veľa elánu, nápadov do ďalšej práce.
Historicky prvá zlatá a strieborná ceremónia DofE na Slovensku
- 16
Vo štvrtok, 8. novembra 2018 bolo ocenených prvých 10 zlatých a 117 strieborných absolventov programu DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu). Osem študentov Gymnázia v Giraltovciach, ktorí vyše roka prekonávali svoje možnosti a plnili si svoje ciele a sny pod vedením koordinátoriek projektu, pani Janky Čorbovej a Danky Baníkovej, malo tú česť prevziať si strieborné ocenenie. Ceny im odovzdával ten najpovolanejší – olympijský víťaz a jeden z našich najúspešnejších atlétov Matej Tóth, ktorý ocenil snahu a nasadenie študentov.
“Sami dobre viete, čo tomu oceneniu predchádzalo. V prvom rade prekonať sám seba a pustiť sa do práce, následne na sebe tvrdo pracovať, niekedy prekonať aj náročnejšie prekážky, zaváhania, chybičky. Rovnako je to aj v športe. Aj mne trvalo 20 rokov, kým som sa z malého 13-ročného chlapca stal olympijský víťaz,” vyjadril sa Matej Tóth.
Držiteľom strieborného ocenenia blahoželáme a tým, ktorí sa rozhodli ísť „na zlato“, držíme palce.
Informatická súťaž iBobor
V dňoch 13. a 15. novembra 2018 sa naši žiaci zapojili do informatickej súťaže iBobor v kategóriách Seniori a Juniori.
Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u žiakov. Súťaž chce iniciovať v žiakoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
Súťaž pozostávala z ľahkých, stredne náročných a ťažkých úloh. Na vyriešenie bolo vyhradených 40 minút.
Krátka štatistika kategórie SENIORI:
V utorok súťažilo 4 086 Seniorov, plný počet bodov dosiahli 40, úspešných riešiteľov je 1 057 (25,9%).
Medzi úspešnými riešiteľmi boli aj naši žiaci:
V kategórií SENIORI
- Simona Hlavinková /septima/
- Patrik Bandžák /4.A/
- Marcel Daňko /4.A/
- Dušan Havrila /3.A/
- Stanislav Šimko /Oktáva/
- Filip Fiľakovský /Oktáva/
- Martin Vavrek /septima/
- Matúš Bandžak /3.A/
- Adrán Grela /3.A/
V kategórií JUNIORI
- Martin Michalko /2.A/
- Daniel Kovalčík /2.A/
- Mikuláš Kožlej /2.A/
- Michal Stano /2.A/
- Ján Gdovin /2.A/
- Andrej Oravec /2.A/
Všetkým úspešným riešiteľom gratulujeme.
Vrátili sme sa späť v čase
Do galérie Vrátili sme sa späť v čase boli pridané fotografie.
28Písalo sa 22.10.2018 a knižnica, učebňa slovenčiny, sa zmenila na stroj času. Žiaci štyroch tried nášho gymnázia mohli zažiť hodinu, kde sa po triede prechádzal učiteľ s trsteničkou v rukách.
Prvá trieda, teda druháci, si vyskúšali čítanie na metre. Celá hodina sa niesla v duchu čítania s porozumením. Knihy ako Demokrati, Tri gaštanové kone, Jozef Mak, Nox et solitudo neboli pre nich najľahším orieškom na rozlúsknutie, no nakoniec sa im to v priebehu niekoľkých minút podarilo. Koniec hodiny oznámil zvonček , manuálny, ako kedysi. Druhákov zamenili naši maturanti. Pre nich sme už mali niečo zložitejšie. Bol to kvíz o spolužití Čechov a Slovákov. Obsahoval mnoho zaujímavých otázok o histórii, osobnostiach, literatúre i umení. Následne si štvrtáci pozreli dokumentárny film o Margite Figuli a jej dielach. Na tretej hodine sa zázračnými dverami k nám premiestnili žiaci tretieho ročníka. Čakala ich rovnaká aktivita ako druhákov. Niektoré skupiny boli natoľko dobré, že museli absolvovať bonusové otázky, ktoré odhalili, kto bude víťaz. Posledná hodina bola najkreatívnejšia. Zúčastnili sa jej žiaci prvého ročníka. Ich úlohou bolo zahrať drámu od Júliusa Barča-Ivana s názvom Matka. Žiaci sa rozdelili na dve skupiny. Prvú skupinu tvorili herci, druhá sa premenila na kolektív kostymérov a maskérov. Študenti si to užili a túto drámu zahrali parádne ako herci.
Vestibul školy bol tiež odetý do histórie. Tretiaci všetkým pripomenuli našu najstaršiu hereckú generáciu, ktorá pôsobila v SND, oboznámili nás s medzivojnovými slovenskými spisovateľmi. Nainštalovali aj pôsobivú výstavu fotografií s názvom Giraltovce kedysi a dnes. Štyria dobrovoľníci, tretiaci, sa dobovo oblečení vybrali do ulíc nášho mesta s knižnicou na kolieskach, ktorú im pripravili ich šikovní spolužiaci, aby získavali ľudí pre čítanie.
My, žiaci septimy na Gymnáziu v Giraltovciach, hodnotíme tento deň veľmi úspešne. Študenti s nami bez problémov komunikovali a spolupracovali. My sme si to vyskúšali, aké je to byť vážnym učiteľom na jeden deň. Berieme to ako výbornú a novú skúsenosť do našich životov.
Eva Chalupková, septima
Záhadný svet robotiky
Aj tento rok sa naša škola úspešne zapojila do programu e-Školy pre budúcnosť 2018/2019 Nadácie Orange.
Na výzvu v tomto roku zareagovalo 142 vzdelávacích organizácií, základných a stredných škôl.
Naša žiadosť o príspevok pre projekt Záhadný svet robotiky v grantovom programe e-Školy pre budúcnosť bola schválená a Nadácia Orange nám na realizáciu poskytne finančný príspevok vo výške 1 300,00 €. Na základe rozhodnutia odbornej hodnotiacej komisie, ktorá sa zaoberá inovatívnym vzdelávaním na základných a stredných školách bolo podporených 48 projektov v celkovej sume 50 000 €. Zoznam všetkých podporených projektov nájdete na stránke www.nadaciaorange.sk.Anotácia projektu:
Žiaci Gymnázia v Giraltovciach budú v rámci projektu Záhadný svet robotiky spracovávať vlastné projekty s využitím robotických sád a open-source platformy. Cieľom bude priblížiť im ako pracujú elektronické zariadenia a prostredníctvom tvorivých dielní naštartovať záujem o mikroprocesorovú techniku a programovanie aj u žiakov z okolitých škôl. Potrebné poznatky a informácie získajú žiaci na hodinách informatiky, robotiky, kurze c++ a vďaka medzipredmetovým vzťahom aj na cvičeniach z fyziky, chémie či biológie. Finančné prostriedky budú využité na nákup základnej dosky Andruino, ďalšieho materiálu a vzdelávacej literatúry na realizáciu žiackych projektov.
DofE, dobrodružná expedícia
pozri odkaz: Expedícia - 1. skupinka, Expedícia - 2.skupinka
Osem žiakov nášho gymnázia je v súčasnosti zapojených do programu DofE. Sú už držiteľmi bronzového ocenenia. Chceli sa však posunúť ďalej a minulý školský rok pracovali na striebornej úrovni. Vo svojom voľnom čase pracovali na sebe a rozvíjali sa v troch oblastiach, a to šport, talent a dobrovoľníctvo. Nevyhnutnou podmienkou k získaniu strieborného ocenenia bolo absolvovanie dobrodružnej expedície ktorú sme plánovali podľa prísnych pravidiel a ktorú sme absolvovali v druhý septembrový týždeň. Expedičný tím môže pozostávať maximálne zo siedmych účastníkov, preto sa museli rozdeliť na dve skupiny. Každá skupina o svojej expedícii vyhotovila správu, ktoré Vám ponúkame.
Mgr. Janka Čorbová