Dezinformácie a hoaxy
Naše vzdelávanie aj naďalej sa uskutočňuje online formou, rovnakou formou prebieha i spolupráca s Kanceláriou Európskeho parlamentu v Bratislave. Tá pre študentov stredných škôl usporiadala ďalšiu online diskusiu na zaujímavú a veľmi aktuálnu tému: „ Fake news – ako sa zorientovať medzi dezinformáciami a pravdou“. Študenti nášho gymnázia sa 15.3.2021 zúčastnili tohto „stretnutia“, ktoré bolo vysielané na Youtube kanáli, a tak si rozšírili svoj obzor vedomostí i poznania. Na začiatku nás privítal Robert Sermek, riaditeľ Kancelárie EP. Celé stretnutie moderoval Vladimír Šnídl a nechýbali zaujímaví hostia, Jakub Jusko a Kristína Blažeková, ktorí nás oboznámili s problematikou a vysvetlili základné pojmy, vďaka ktorým sme sa mohli orientovať a vnímať problematiku v súvislostiach. Potom nasledovala diskusia s poslancami EP, Luciou Ďuriš Nicholsonovou, Vladimírom Bilčíkom a ďalšími odborníkmi a túto tému (Katarína Klingová, Peter Jančárik).
Konferencia nám priniesla naozaj veľa nových a užitočných informácií, ktoré s určitosťou využijeme. Naučili sme sa napr. nové pojmy, vďaka ktorým ľahšie rozpoznáme pravdivé informácie od hoaxov. Oživením diskusie bola aj osobná skúsenosť poslankyne EP Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktorá sa sama stala obeťou dezinformácií.
My študenti sme sa mali možnosť aktívne zapojiť do besedy a položiť otázku prostredníctvom aplikácie slido. Záver diskusie spestril Kahoot kvíz, vďaka ktorému sme získali nové vedomosti o EÚ. Sme vďační vedeniu školy a pani profesorke Mgr. Janke Čorbovej, ktorá to stretnutie koordinovala, že nám dali možnosť sa zúčastniť na tomto obohacujúcom workshope.
Čo na to hovoria naši študenti? Ponúkame niekoľko reakcií.
- S diskusiou som bola veľmi spokojná a určite mi priniesla veľa užitočných informácií. Dozvedela som sa niečo nové o obrazovej manipulácii a o tom, ako sa šíria hoaxy na sociálnych sieťach. Taktiež bolo zaujímavé počúvať Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ako hovorila o svojich skúsenostiach s touto problematikou, a práve preto som položila aj otázku na túto tému pomocou aplikácie slido. ( R. Živčáková, 1.A)
- Diskusia sa mi veľmi páčila. Myslím, že je dôležité, aby ľudia vedeli rozoznať ozajstné informácie od dezinformácií. Najviac sa mi páčila prednáška Kristíny Blažekovej a Jakuba Juska, ktorá bola veľmi poučná a zaujímavo podaná. ( E. Kollárová, 1.A)
- Bolo to urobené hravou formou v podobe kvízu, čo sa mne páčilo. Takýchto diskusií by som privítala viac. Zaujímavé, náučné a celkovo úžasné. (M. Leszcuková, 1.A)
- Diskusiu hodnotím veľmi pozitívne. Páčila sa mi téma, pretože bola pre mladého človeka, ktorý pracuje s internetom, veľmi poučná a obohatil som sa o ďalšie vedomosti. (O. Lapčák, 1.A)
- Diskusia bola zaujímavá na aktuálnu tému. Páčilo sa mi, že aj študenti sa mohli zapojiť a klásť otázky. (M. Knišová, 1.A)
Vanesa Rubisová,(1.A) Karolína Šlangová (1.A)