Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe "Hodinová túra po rovinke!" 4,1 míle a viac... Ekonomická migrácia ako dobrý nápad? Výlet Pieniny Erasmus+ Mobilita Cyprus „Gymkáči“ na potulkách Exkurzia Prešov Erasmus+ Konferencia BA LOGO „Vývin migrácie na Slovensku od začiatku 20. storočia.“(beseda) Gymnazisti v Bulharsku ERASMUS+ a 1.A, Bratislava - Viedeň - Sereď Mobilita Rumunsko Projektová aktivita v Zelenej lagúne Migrácia - seminár pre učiteľov Gymnázia v Giraltovciach v rámci projektu ERASMUS+

Exkurzia Prešov

Aj keď naším okresným mestom je Svidník, do Prešova, metropoly Šariša, to máme o čosi bližšie  a chodíme tam lebo tam nájdeme takmer všetko čo potrebujeme. Veď bodaj by aj nie, keď je to tretie najväčšie mesto na Slovensku.   Mnohí z nás tam chodia na nákupy, k lekárovi, do kina, do divadla, na koncerty, športové zápasy  a na  iné  kultúrne a  športové podujatia. Ja som v Prešove študovala 10 rokov. Bolo to  moje  stredoškolské a  univerzitné mesto. Chodievala som tam denne. Ale aj napriek domu som sa na našom popoludňajšom výlete   dňa 15. decembra dozvedela kopec nových informácií. Denno-denne som prechádzala okolo mnohých budov a sôch, ktoré pre mňa boli len budovy. Neuvedomovala som si ich  pôvod, históriu a význam. (Len tak medzi nami, ktorý   16-ročný teenager sám od seba  začne pátrať po histórii?)

O zopár nových informácií sa s Vami podelím:

- Viete, že na Trojici prechádza cez Prešov 49. rovnobežka? Presne tá  49. rovnobežka, ktorá  geograficky delí USA a Kanadu?

- Všimli ste si  hodiny na nákupnom centre Opál na Trojici?  Presne v ich strede sa nachádza kameň opál, ktorý pochádza z neďalekých Opálových baní. Len tak mimochodom, donedávna to boli najväčšie opálové bane v Strednej Európe.

- Viete, v ktorej časti Prešova sa sústreďuje židovská populácia, ktorú v súčasnosti tvorí len 50 Židov?  A nahliadli ste niekedy do židovskej Synagógy, ktorá je kedykoľvek  dostupná pre verejnosť?

- Pri židoch ešte trocha zostaneme, lebo s nimi  sa spája Neptúnova fontána,  ktorá sa nachádza  v centrálnom mestskom parku. Všimli ste si ju keď ste prechádzali  po námestí?  Židovský obchodník ju dal postaviť  ako prejav vďačnosti za to, že sa mohol usadiť a podnikať v meste, lebo istý čas  nemohli v Prešove bývať  židia.

- Keď ste mnohokrát autom  prechádzali okolo Bosákovho domu, všimli ste si tie nádherné kresby na budove?

- Určite každý pozná slávnu 38 metrovú  sochu Ježiša Krista v Riu de Janeiru. Avšak vedeli ste o tom, že v centre  Prešove je 3,3 metrová kópia tejto gigantickej sochy?

- A poďme do oblasti šoubiznisu. Z Prešova pochádza mnoho  známych hercov, spevákov, speváčok, z ktorých sa mnohí presadili nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ako napríklad Ivana Christová, prvá Miss Česko-Slovensko, Katarína Koščová, víťažka súťaže Slovensko hľadá SuperStar, Ivan Tásler, líder skupiny IMT smile, Katarína Knechtová, slovenská speváčka, Juraj Kukura, slovenský aj medzinárodný herec, Peter Lipa, známy slovenský jazzman, a mnoho ďalších.

Vedeli ste, že ... A takto by som mohla pokračovať. Ale nebudem, lebo tento článok nie je turistickým sprievodcom Prešova. Len som chcela ukázať, že Prešov má okrem obchodných centier čo ponúknuť.  Dňa 15.12.2016 sme na našej exkurzii spojili príjemné s užitočným a spolu so žiakmi sme strávili krásne popoludnie.  Okrem toho že sme sa dozvedeli veľa nových informácií,  užili sme si atmosféru Vianočných trhov.