Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe "Hodinová túra po rovinke!" 4,1 míle a viac... Ekonomická migrácia ako dobrý nápad? Výlet Pieniny Erasmus+ Mobilita Cyprus „Gymkáči“ na potulkách Exkurzia Prešov Erasmus+ Konferencia BA LOGO „Vývin migrácie na Slovensku od začiatku 20. storočia.“(beseda) Gymnazisti v Bulharsku ERASMUS+ a 1.A, Bratislava - Viedeň - Sereď Mobilita Rumunsko Projektová aktivita v Zelenej lagúne Migrácia - seminár pre učiteľov Gymnázia v Giraltovciach v rámci projektu ERASMUS+

Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe

Obsah projektu:

Počas 20.st utečenci hľadali a ešte stále hľadajú lepšiu budúcnosť. Kvôli tomu Európa čelí neustálemu pohybu ľudí migrujúcich z ich krajín z politických, ekonomických dôvodov. Do dnešných dní tento problém migrácie nebol vyriešení. Všetky krajiny sa snažia vyriešiť tieto novovzniknuté problémy/iná kultúra, jazyk, náboženstvo/ týkajúce sa adaptácie nových ľudí prichádzajúcich z iných krajín.

Ciele projektu:

1.Preskúmať historické dôvody migrácie: ekonomické, politické

2.Preštudovať dopad migrácie na mládež, ktorých sa tento problém týkal, týka.

3. Povýšiť kultúrnu diverzitu a tolerantnosť jeden voči druhému bez ohľadu na rasu, náboženstvo...

4.Upovedomiť mladých, aby nevideli len negatíva prisťahovalectva do ich krajín, ale snažili sa nájsť niečo pozitívne, čo prinesú pre ich spoločnosť.

5. Povzbudiť mládež , aby sa snažili nájsť nejaké metódy ako ľahšie by sa mohli utečenci a imigranti integrovať do miestnej komunity. Hľadať spoločne, čo ich spája, nie čo ich rozdeľuje.

Spoločným cieľom je vytvoriť tolerantné prostredie pre všetkých bez rozdielu, kde sa zapoja nielen študenti, ale aj rodičia, učitelia a miestna komunita.

"Refugees and migrants seeking for their future in the united Europe"

Koordinátorka projektu: Mgr. Mária Kopčáková
Doba trvania projektu:: od 1.9.2016- 31.8.2019
Zapojené krajiny:: Cyprus, Taliansko, Portugalsko, Turecko, Grecko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko.

• Vážení rodičia a priatelia školy,

pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!

Zákon Vám umožňuje darovať 2 % zo svojich daní z príjmov neziskovej organizácii, ako je aj naše *Združenie rodičov pri Gymnáziu v Giraltovciach*. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2%!

Finančné prostriedky budú použité na:

• 28. marec je významný deň, lebo si pripomíname prácu všetkých pedagogických pracovníkov, ktorých úlohou je formovať osobnosť mladých ľudí. Učiteľské povolanie je náročné, ale príťažlivé. Každý lekár, športovec, robotník či inžinier vďačí svojmu učiteľovi za prvé písmeno, číslicu, ale i za ďalšie rozvíjanie talentu, za svoje miesto v živote a spoločnosti.

Učiteľ je na svojom pracovisku režisérom, scenáristom i dramaturgom v jednej osobe. Preto výkon tohto povolania si vyžaduje celého človeka, odborne dobre pripraveného, mravne pevného, so zmyslom pre zodpovednosť. Pedagóg musí poznať každého jedinca, odhaliť cesty k jeho vnútru, pretvárať ho, pomôcť mu v jeho ťažkých chvíľach. Táto práca si žiada mnoho energie, fyzických i duševných síl, a to už nielen od učiteľov, ale aj od všetkých zamestnancov v školstve.

• V tomto školskom roku prebieha už 70. ročník súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. 26. marca 2024 sa uskutočnilo okresné kolo tejto súťaže vo Svidníku. Naši žiaci nás reprezentovali vo IV. kategórii SŠ a veľmi úspešne. Patrik Kucharik, 2.A, získal 1. miesto v poézii a Ema Mária Michlíková v próze získala taktiež 1. miesto. Oboch recitátorov pripravovala PhDr. Blanka Vaľovská. Blahoželáme a prajeme ešte veľa úspechov, pretože nás budú reprezentovať v krajskom kole.

PhDr. Blanka Vaľovská

• Marec je označovaný za Mesiac knihy, a práve v tomto období sa koná mnoho súťaží aj v recitácii. Jednou z nich je aj festival umeleckého prednesu žien ako postupová súťažná prehliadka, ktorá sa organizuje od roku 1967 na počesť spisovateľky a poprednej osobnosti ženského hnutia Terézie Vansovej. Vo štvrtok 14.3. 2024 sa tejto súťaže, Vansovej Lomničky, ktorá sa konala v Stropkove, zúčastnila aj naša študentka 2.A, Alexandra Kmecová. Súťažila v I. kategórii s poéziou. Podľa slov poroty zaujala výberom básne, komunikáciou s publikom i empatiou, ktorú do prednesu vložila. Alexandra získala 1.miesto v okresnom kole a naše gymnázium bude reprezentovať na krajskom kole v Starej Ľubovni. Recitáciu pripravovala p. prof. PhDr.Blanka Vaľovská. Alexandre prajeme veľa úspechov.