Erazmus+

Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe

Obsah projektu:

Počas 20.st utečenci hľadali a ešte stále hľadajú lepšiu budúcnosť. Kvôli tomu Európa čelí neustálemu pohybu ľudí migrujúcich z ich krajín z politických, ekonomických dôvodov. Do dnešných dní tento problém migrácie nebol vyriešení. Všetky krajiny sa snažia vyriešiť tieto novovzniknuté problémy/iná kultúra, jazyk, náboženstvo/ týkajúce sa adaptácie nových ľudí prichádzajúcich z iných krajín.

Ciele projektu:

1.Preskúmať historické dôvody migrácie: ekonomické, politické

2.Preštudovať dopad migrácie na mládež, ktorých sa tento problém týkal, týka.

3. Povýšiť kultúrnu diverzitu a tolerantnosť jeden voči druhému bez ohľadu na rasu, náboženstvo...

4.Upovedomiť mladých, aby nevideli len negatíva prisťahovalectva do ich krajín, ale snažili sa nájsť niečo pozitívne, čo prinesú pre ich spoločnosť.

5. Povzbudiť mládež , aby sa snažili nájsť nejaké metódy ako ľahšie by sa mohli utečenci a imigranti integrovať do miestnej komunity. Hľadať spoločne, čo ich spája, nie čo ich rozdeľuje.

Spoločným cieľom je vytvoriť tolerantné prostredie pre všetkých bez rozdielu, kde sa zapoja nielen študenti, ale aj rodičia, učitelia a miestna komunita.

"Refugees and migrants seeking for their future in the united Europe"

Koordinátorka projektu: Mgr. Mária Kopčáková
Doba trvania projektu:: od 1.9.2016- 31.8.2019
Zapojené krajiny:: Cyprus, Taliansko, Portugalsko, Turecko, Grecko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko.

• OZNAM

Vážení rodičia, pozývame Vás na Rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční dňa 25.09.2018 o 16:00 hod v telocvični školy, následne v kmeňových triedach.

Mgr. Róbert Mihalenko

• OZNAM: Otvorenie školského roka

Kedy? 3.septembra 2018 o 9:00 hod

Kde? v kmeňových triedach

Žiaci 1. ročníka počkajú triedneho učiteľa vo vestibule školy.

Tešíme sa na vás!

• Bratislava - Viedeň - Sereď

Dňa 25.6.2018 sa začal trojdňový výlet našej triedy 1.A. V prvý deň výletu sme si pozreli Bratislavu - naše hlavné mesto. Mali sme možnosť vidieť významné budovy a pamiatky ako je bratislavský hrad a záhrady, budovu slovenského parlamentu, Grasalkovičov palác, kde úraduje prezident Slovenskej republiky, Dóm sv. Martina, historickú budovu Národného divadla, prešli sme sa starým mestom a kúpili si zopár suvenírov. Nasledujúci deň patril návšteve hlavného mesta Rakúska, Viedni. Cestovali sme vlakom a na hlavnej stanici vo Viedni sme plný očakávaní vystúpili a hneď sme si aj sami vyskúšali kúpu cestovných lístkov na metro, pretože po Viedni sme sa premiestňovali metrom. Tri hodiny sme strávili v top navštevovanej pamiatke Viedne – na zámku Schönbrunn. Pozreli sme si reprezentačné priestory, ako aj súkromné izby cisára, medzi inými aj známej cisárovnej Sisi. Našu prehliadku sme zavŕšili v zámockých záhradách. V centre mesta sme navštívili Dóm sv. Štefana a pozreli sme si aj rôzne iné historické budovy. Samozrejme, že sme mali aj chvíľu čas na nákup suvenírov. Večer sme sa „nahodili“ a vyrazili za kultúrou. V Slovenskom národnom divadle sme si pozreli Shakespearovu drámu Richard lll. v hviezdnom obsadení. Bol to pre nás úžasný zážitok. Hlavným bodom programu tretieho dňa, bolo múzeum holokaustu v Seredi.

• EUROSCOLA 2018

Vo finále súťaže Euroscola 2018 v Štrasburgu reprezentovalo Slovensko Gymnázium Giraltovce

odkaz: Štrasburg očami 2.A

Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku vyhlásila v roku 2018 celoeurópsku súťaž Euroscola už po dvanásty krát. Víťazom 12. ročníka sa stali v rámci Slovenska žiaci 2. A triedy Gymnázia v Giraltovciach, ktorých viedla Mgr. Janka Čorbová. Ich víťazný projekt venovaný téme kultúrneho dedičstva korešpondoval s témou Európskeho roku 2018 - roku európskeho kultúrneho dedičstva. Svojím víťazstvom si trieda zabezpečila účasť na špeciálnom dvojdňovom podujatí Európskeho parlamentu - European Youth Event (Európske stretnutie mládeže), ktorého súčasťou bolo finále súťaže Euroscola. Obe podujatia - European Youth Event (EYE 2018) a finále súťaže Euroscola 2018 prebiehali v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu v budove Louise Weiss v dňoch 1. – 2. júna 2018 za účasti poslancov Európskeho parlamentu a iných vplyvných osobností európskej integrácie.

• Gymnázium
    Dukelská 30, 087 20 Giraltovce