Erazmus+

Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe

Obsah projektu:

Počas 20.st utečenci hľadali a ešte stále hľadajú lepšiu budúcnosť. Kvôli tomu Európa čelí neustálemu pohybu ľudí migrujúcich z ich krajín z politických, ekonomických dôvodov. Do dnešných dní tento problém migrácie nebol vyriešení. Všetky krajiny sa snažia vyriešiť tieto novovzniknuté problémy/iná kultúra, jazyk, náboženstvo/ týkajúce sa adaptácie nových ľudí prichádzajúcich z iných krajín.

Ciele projektu:

1.Preskúmať historické dôvody migrácie: ekonomické, politické

2.Preštudovať dopad migrácie na mládež, ktorých sa tento problém týkal, týka.

3. Povýšiť kultúrnu diverzitu a tolerantnosť jeden voči druhému bez ohľadu na rasu, náboženstvo...

4.Upovedomiť mladých, aby nevideli len negatíva prisťahovalectva do ich krajín, ale snažili sa nájsť niečo pozitívne, čo prinesú pre ich spoločnosť.

5. Povzbudiť mládež , aby sa snažili nájsť nejaké metódy ako ľahšie by sa mohli utečenci a imigranti integrovať do miestnej komunity. Hľadať spoločne, čo ich spája, nie čo ich rozdeľuje.

Spoločným cieľom je vytvoriť tolerantné prostredie pre všetkých bez rozdielu, kde sa zapoja nielen študenti, ale aj rodičia, učitelia a miestna komunita.

"Refugees and migrants seeking for their future in the united Europe"

Koordinátorka projektu: Mgr. Mária Kopčáková
Doba trvania projektu:: od 1.9.2016- 31.8.2019
Zapojené krajiny:: Cyprus, Taliansko, Portugalsko, Turecko, Grecko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko.

• EUROSCOLA 2018

Vo finále súťaže Euroscola 2018 v Štrasburgu reprezentovalo Slovensko Gymnázium Giraltovce

odkaz: Štrasburg očami 2.A

Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku vyhlásila v roku 2018 celoeurópsku súťaž Euroscola už po dvanásty krát. Víťazom 12. ročníka sa stali v rámci Slovenska žiaci 2. A triedy Gymnázia v Giraltovciach, ktorých viedla Mgr. Janka Čorbová. Ich víťazný projekt venovaný téme kultúrneho dedičstva korešpondoval s témou Európskeho roku 2018 - roku európskeho kultúrneho dedičstva. Svojím víťazstvom si trieda zabezpečila účasť na špeciálnom dvojdňovom podujatí Európskeho parlamentu - European Youth Event (Európske stretnutie mládeže), ktorého súčasťou bolo finále súťaže Euroscola. Obe podujatia - European Youth Event (EYE 2018) a finále súťaže Euroscola 2018 prebiehali v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu v budove Louise Weiss v dňoch 1. – 2. júna 2018 za účasti poslancov Európskeho parlamentu a iných vplyvných osobností európskej integrácie.

• Do galérie VRATSA, Bulharsko boli pridané fotografie.

Ako je už známe, Gymnázium v Giraltovciach sa je súčasťou projektu Erasmus+ K2. Do tohto projektu je spolu so Slovenskom zapojených 8 krajín, a to Bulharsko, Cyprus, Grécko, Portugalsko, Rumunsko, Taliansko a Bulharsko. Projekt sa zaoberá veľmi aktuálnou problematikou utečencov, konkrétne „Utečenci a migranti hľadajúci budúcnosť v spojenej Európe“.

A tak mali dve učiteľky gymnázia (Mgr. Janka Čorbová, Mgr. Mária Kopčáková) a piati študenti 2.A triedy (Natália Horvátová, Richard Juriš, Dávid Kacvinský, Adrián Kačur, Ivana Vasilišinová), možnosť vycestovať na pracovnú návštevu do mesta Vratsa v Bulharsku. V dňoch 24.04-28.04. 2018 sa tam totiž konala tretia medzinárodná mobilita.

• 2.KOLO PRIJÍMACIEHO KONANIA

Riaditeľstvo Gymnázia v Giraltovciach oznamuje žiakom 9. roč. ZŠ a ich rodičom, že na škole sa uskutoční 2. kolo prijímacieho konania do gymnázia so 4-ročným študijným programom a pre školský rok 2018/2019 na nenaplnené miesta.

2. kolo prijímacieho konania sa bude konať 19. júna 2018 /utorok/, pre ktoré platia rovnaké kritériá, ako pre 1. kolo. Prihlášky je potrebné poslať do 15. júna 2018 alebo podať na sekretariáte školy.

Ďalšie informácie získate na tel.čísle: 054/732 23 25, mobil: 0915 965 726, gymgir.edupage.org, skola@gymgir.edu.sk, alebo osobne.

• K NÁVRHU KOMISIE ŠKOLSTVA, MLÁDEŽE, TELESNEJ VÝCHOVY A ŠPORTU PRI ZASTUPITEĽSTVE PSK K ZEFEKTÍVNENIU A RACIONALIZÁCII STREDNÝCH ŠKOL V OKRESOCH SVIDNÍK A STROPKOV

V minulých dňoch si obyvatelia Giraltoviec mohli prečítať v týždenníkoch Dukla a Podduklianske noviny návrh predsedu Komisie školstva, mládeže, telesnej výchovy a športu pri Zastupiteľstve PSK, pána Mariána Damankoša o „racionalizácii“ školskej politiky v okresoch Svidník a Stropkov. Najmä zamestnancov Gymnázia v Giraltovciach pobúril tento návrh. Je zarážajúce, že o takých závažných návrhoch sa dozvedajú tí, ktorých sa to bezprostredne týka z médií. (O nás bez nás?!)

• Riaditeľstvo Gymnázia v Giraltovciach oznamuje širokej verejnosti, najmä rodičom a žiakom, že:

Prijímacie skúšky pre školský rok 2018/2019 sa konajú v riadnom termíne:

1. termín – 14. 05. 2018

2. termín – 17. 05. 2018