Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe "Hodinová túra po rovinke!" 4,1 míle a viac... Ekonomická migrácia ako dobrý nápad? Výlet Pieniny Erasmus+ Mobilita Cyprus „Gymkáči“ na potulkách Exkurzia Prešov Erasmus+ Konferencia BA LOGO „Vývin migrácie na Slovensku od začiatku 20. storočia.“(beseda) Gymnazisti v Bulharsku ERASMUS+ a 1.A, Bratislava - Viedeň - Sereď Mobilita Rumunsko Projektová aktivita v Zelenej lagúne Migrácia - seminár pre učiteľov Gymnázia v Giraltovciach v rámci projektu ERASMUS+

Erasmus+ Mobilita Cyprus

Je polnoc, sedím spolu v aute s učiteľkami angličtiny, šoférom a mojím spolužiakom. Trojhodinová cesta do Katowíc sa zdala nekonečná, no pocit zemi pod kolesami mi bol stále príjemnejší ako predstava letieť 10 kilometrov nad zemským povrchom. Dorazili sme na takmer prázdne letisko o 4 hodine ráno. Cez kontrolu sme prešli bez problémov a čakali sme na let. Bol to môj prvý let takže vzhľadom na to, že lietadlo pristálo po 3 hodinách letu v jednom kuse hodnotím to ako najlepší let aký som kedy zažil. Po pristáti na letisku v Larnake sme zašli do bufetu na občerstvenie. Letisko v Larnake by som označil slovom zaujímavé. Bol to celkom zážitok jesť sendvič a byť sledovaný ochrankou vybavenou Avtomat Kalašnikov verzia 103 a FN P90. Z letiska sme sa prepravili autobusom do Larnaky, kde nás vyzdvihli Avgoustinos a Evripides, členovia rodín u ktorých sme mali týždeň bývať. Po príchode do sme sa zoznámili s rodinou a zasadli sme k stolu. Na Cypre práve prebiehal zelený pondelok, čo je začiatok pôstu. Je bežné v tento deň jesť chobotnicu a sépiu. Po obede nám navrhli ísť navštíviť centrum mesta kde sa konal karneval a večer sme sa všetci stretli v škole kde na nás čakalo pohostenie. Nasledujúci deň sa konala uvítacia ceremónia na škole St. Johna taktiež prezývanej Alabama. Po ceremónii sme  sa presunuli do školskej knižnice kde každá škola prezentovala vykonané aktivity od posledného stretnutia. Večer sme navštívili utečenecký tábor v Kofinou a potom sme navštívili "Green line" v Nikosii, ktorá oddeľuje Cyperskú stranu ostrova od Tureckej. V stredu naša skupina absolvovala 6 hodinový kurz prvej pomoci zahrňujúci resuscitáciu, zaobchádzanie s človekom v bezvedomí, dusenie, epileptický záchvat, rany a kontrolu krvácania. Kurz bol zakončený testom. Vo štvrtok sme mali seminár o utečencoch a následne prezentáciu o migrujúcich do Európy v rokoch 2015 - 2016. Navštívili sme aj Cyperských dobrovoľníkov, ktorí nám ukázali postup pri vyslobodzovaní človeka zo studne a neskôr na stanici aj evakuáciu ľudí zo strechy budovy či  "vysekávanie" osoby z auta. Deň pred odletom sme navštívili staroveké divadlo Curium, Apollov chrám a prístav v Paphose. Večer sme mali rozlúčkovú večeru v tradičnej reštaurácií so živou hudbou, kde sa odovzdávali certifikáty o absolvovaní mobility.