Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe "Hodinová túra po rovinke!" 4,1 míle a viac... Ekonomická migrácia ako dobrý nápad? Výlet Pieniny Erasmus+ Mobilita Cyprus „Gymkáči“ na potulkách Exkurzia Prešov Erasmus+ Konferencia BA LOGO „Vývin migrácie na Slovensku od začiatku 20. storočia.“(beseda) Gymnazisti v Bulharsku ERASMUS+ a 1.A, Bratislava - Viedeň - Sereď Mobilita Rumunsko Projektová aktivita v Zelenej lagúne Migrácia - seminár pre učiteľov Gymnázia v Giraltovciach v rámci projektu ERASMUS+

Gymnazisti v Bulharsku

Ako je už známe, Gymnázium v Giraltovciach sa je súčasťou projektu  Erasmus+ K2. Do tohto projektu je spolu so Slovenskom  zapojených 8 krajín, a to Bulharsko, Cyprus, Grécko,  Portugalsko, Rumunsko,  Taliansko a Bulharsko.   Projekt sa zaoberá veľmi aktuálnou problematikou utečencov,  konkrétne  „Utečenci a migranti hľadajúci budúcnosť v spojenej Európe“.

A tak mali dve učiteľky gymnázia (Mgr. Janka Čorbová, Mgr. Mária Kopčáková) a piati  študenti 2.A triedy  (Natália Horvátová, Richard Juriš, Dávid Kacvinský, Adrián Kačur, Ivana Vasilišinová),  možnosť  vycestovať na  pracovnú návštevu do mesta Vratsa  v Bulharsku. V dňoch 24.04-28.04. 2018 sa tam totiž  konala tretia  medzinárodná mobilita.

Partnerskou školou v Bulharsku  je základná škola Hristo Botev v meste Vratsa, patriaca medzi 5 najmodernejšie vybavených škôl v Bulharsku. Väčšina aktivít sa preto  konala práve tam.

Stretnutie sa začalo uvítacou ceremóniou. Žiaci tamojšej  školy nás privítali v miestnych krojoch. Ponúkli nám chlieb so soľou a list z muškátu.  Po krátkom príhovore  nasledovala ukážka  tamojšieho folklóru v podaní  tancov a spevu. A potom nás už čakali rôzne aktivity, semináre, školenia,  prednášky a ukážky súvisiace s témou.

Študenti každej krajiny prezentovali históriu migrácie určitého obdobia, ktorú si sami pripravili. Následne  boli žiaci  rozdelení do 4-5 členných skupín. Každá multikultúrna skupina mala svojho kapitána ktorý bol z tamojšej školy.  Na ďalší deň jednotlivé tímy spoznávali krásy mesta Vratsa a okolia. O tom, čo videli a čo nové sa dozvedeli  pripravili prezentácie, ktoré prezentovali v piatok pred učiteľmi.

Nasledovala  prednáška s miestnym novinárom, ktorý nás oboznámil, čo je potrebné k vedeniu školskej  televíznej stanice alebo rádio stanice. Taktiež sme sa oboznámili so systémom vzdelávania v Bulharsku, ba dokonca sme navštívili zopár vyučovacích hodín v moderne zariadených učebniach Chémie, Biológie, Geografie a Histórie.

V stredu večer varili študenti národné jedlá ich krajín. My sme varili bryndzové halušky, ktoré nie každému chutili.  Avšak bolo zaujímavé ochutnať národné jedlá iných krajín. Zvýšil čas aj na  rôzne športové aktivity, počas ktorých sa vzťahy študentov ešte viac utužili.

Popri nabitému programu plného zaujímavých aktivít sme stihli navštíviť zopár zaujímavých miest. Vo štvrtok skoro ráno sme naše potulky  smerovali do starobylého mesta  Veliko Tarnovo. Tam sme sa sústredili  na hrad  hrad Tsarevets, ktorý bol svojho času počas Rímskej ríše nedobytný, keďže mal tri brány s rôznymi nástrahami. Ďalším miestom našich potuliek bola jaskyňa  Ledenika, ktorá nás ohúrila laserovou show.   V Sofii sme sa rozlúčili so všetkými účastníkmi tretej mobility a čakanie na let sme si spríjemnili prehliadkou hlavného mesta.

Mobilita v Bulharsku očami Natálie Horvátovej:

„Som veľmi rada, že som bola na tejto poznávacej ceste. Bolo tam dosť práce, ale aj veľa zábavy. Spoznala som nových kamarátov. Bála som sa hlavne komunikácie v anglickom jazyku, ale moje obavy boli zbytočné. Určite som sa v anglickej konverzácii zlepšila.  Strávila som veľmi príjemný čas so svojimi učitelkami, spolužiakmi a  novými priateľmi. Veľmi rada by som si takú cestu ešte niekedy zopakovala.“

Mgr. Janka Čorbová, Gymnázium Giraltovce