Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe "Hodinová túra po rovinke!" 4,1 míle a viac... Ekonomická migrácia ako dobrý nápad? Výlet Pieniny Erasmus+ Mobilita Cyprus „Gymkáči“ na potulkách Exkurzia Prešov Erasmus+ Konferencia BA LOGO „Vývin migrácie na Slovensku od začiatku 20. storočia.“(beseda) Gymnazisti v Bulharsku ERASMUS+ a 1.A, Bratislava - Viedeň - Sereď Mobilita Rumunsko Projektová aktivita v Zelenej lagúne Migrácia - seminár pre učiteľov Gymnázia v Giraltovciach v rámci projektu ERASMUS+

Konferencia BA

Dňa 27.9.2017 sa uskutočnila konferencia v Bratislave  v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky:  Peer learning aktivitu zameranú na " Identifikáciu výziev a spôsobov prevencie diskriminácie a segregácie vo vzdelávaní“. PLA je súčasťou expertnej pracovnej skupiny WG ET 2020 na Podporu občianstva a spoločných hodnôt slobody, tolerancie a nediskriminácie prostredníctvom vzdelávania. V tomto kontexte pozvali  zástupcov našej školy (Mgr. Róbert Mihalenko - pán riaditeľ; Mgr. Mária Kopčáková - koordinátorka projektu Erasmus+; Erik Lukáč a Peter Galeštok – žiaci triedy sexta), aby sme odprezentovali Projekt “ Refugees and migrants seeking for their future in the united Europe” ako súčasť panelovej diskusie, kde sme boli jedným zo 4 hlavných „speakrov“. V tejto diskusii sme podčiarkli hlavne miestne aktivity ako aj účasť našich  študentov na medzinárodnom stretnutí na Cypre o čom porozprávali naši študenti, samozrejme v angličtine. Svojej úlohy sa zhostili dôstojne a na profesionálnej úrovni. Za čo im patrí pochvala. Celou konferenciou nás nezastupiteľne sprevádzal aj náš pán riaditeľ.

Čítajte ďalej....postrehy našich študentov.....

Peter: Pod záštitou projektu Erasmus+ sme sa zúčastnili konferencie v Bratislave. Po 4 hodinách cesty vlakom sme si pri vlakovej stanici zohnali taxi. Taxík nás doviezol na ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, kde sa spomenutá konferencia konala. Tam nás tesne pred začiatkom čakalo občerstvenie. Každý účastník dostal tašku ministerstva, perá, poznámkové bloky a knihu o detskej psychológii. Na začiatok sme si vypočuli prezentáciu o študentovi rómskeho pôvodu zo Sabinova, ktorý bol na Slovensku pridelený do špeciálnej školy. To sa však jeho rodičom nepáčilo a preto sa rozhodli odsťahovať a nájsť pre ich syna lepšiu školu. Tak aj urobili a zapísali ho na škole v Anglicku, kde úspešne dokončil základnú, strednú a pripravuje sa na vysokú školu. Po tejto prezentácií sme sa presunuli k  ďalšiemu bodu programu. Predstavitelia z rôznych krajín mali krátky príhovor o obsahu svojich projektov. Každý zo štátov mal vlastný stôl, ku ktorému mohli prítomní prísť a vypočuť si podrobnejšie informácie o danom projekte. Dozvedeli sme sa napríklad o systéme rozdeľovania žiakov do škôl v Belgicku. Nasledovala naša prednáška, kde sme rozprávali o aktivitách projektu Erasmus+ na Cypre, či besedách o ekonomickej migrácií. Nakoniec boli pre každý projekt vyhradené 3 minúty, aby sa v krátkosti vystihla podstata projektu. To bol viac-menej záver konferencie.

Erik: Celé stretnutie, udalosť, diskusiu alebo neviem ako inak to chcete nazvať, hodnotím kladne. Okrem rozprávania, sme sa naučili veľa vecí o projektoch zo škôl rôznych krajín, ako je napríklad: Belgicko, Estónsko, Fínsko... Téma konferencie bola o ,,Rómoch" o obmedzeniach, s ktorými sa stretávajú. Počuli sme príbeh Róma zo Sabinova, ktorý nie je jediný Róm, ktorý študuje v Babingtone/UK/ na škole, ale že je ich viac a nie len zo Slovenska. Ukázali nám taktiež (progres), ktorý urobili s Rómami a dokázali nám, že Rómovia môžu študovať presne tak isto ako iní. Okrem toho, sme mali vlastnú diskusiu ohľadom projektu ERASMUS + ktorý prebieha na našej škole. Hovorili sme o utečencoch na Cypre, kde sme spomenuli náš pohľad na utečenecký tábor, ktorý sme na Cypre navštívili. Taktiež sme diskutovali o ekonomickej migrácii  a o tom ako to vnímajú dnešní mladí ľudia, či je to vec pozitívna alebo negatívna. Celá diskusia prebiehala samozrejme v angličtine.