Utečenci a migranti hľadajúci ich budúcnosť v spojenej Európe "Hodinová túra po rovinke!" 4,1 míle a viac... Ekonomická migrácia ako dobrý nápad? Výlet Pieniny Erasmus+ Mobilita Cyprus „Gymkáči“ na potulkách Exkurzia Prešov Erasmus+ Konferencia BA LOGO „Vývin migrácie na Slovensku od začiatku 20. storočia.“(beseda) Gymnazisti v Bulharsku ERASMUS+ a 1.A, Bratislava - Viedeň - Sereď Mobilita Rumunsko Projektová aktivita v Zelenej lagúne Migrácia - seminár pre učiteľov Gymnázia v Giraltovciach v rámci projektu ERASMUS+

„Gymkáči“ na potulkách

V rámci projektu „Refugees and migrants seeking their future in the United Europe“  navštívili šestnásti študenti a štyri pani učiteľky z našej školy 29.3.2017 záchytný tábor v Humennom pre utečencov zo Somálska, Palestíny, Afganistanu a iných krajín. Pripravili sme si pre nich kultúrne predstavenie - vystúpili sme s našim dobre známym ľudovým muzikálom „ Na valale dobre, na valale zdravo“.

Keď sme vchádzali autobusom do areálu migračného tábora cez vysokú bránu, niekoho striasol pocit ľútosti, niekoho obavy. V Humennom bolo hlavným cieľom tohto vystúpenia priblížiť cudzincom slovenské zvyky, obyčaje a náš slovenský folklór. Vošli sme do jednej z miestností budovy, kde sme sa prezliekli do krojov, vybalili hudobné nástroje, pripravili scénu  a program sa začal tým, že sme dej muzikálu divákom priblížili v angličtine.  Naše  obecenstvo bolo plné cudzincov zo Somálska, Palestíny, Afganistanu a iných krajín. Očakávali sme, že slovenčine nebudú rozumieť, a tak sme sa v nich najmä snažili vyvolať  pozitívny dojem z prezentovania našich ľudových tradícii a temperamentného folklóru - hudby, spevu, či tanca. Mali sme obavy z toho  či sa im naše vystúpenie  bude páčiť, keďže pochádzajú z úplne       „iného sveta“, zo sveta s odlišnou  kultúrou. No na naše prekvapenie sme zožali nemalý potlesk. Bol to príjemný pocit pre každého z nás vidieť úsmevy na tvárach ľudí, ktorí to nemajú momentálne vo svojich životoch ľahké. Táto malá skúsenosť mi trocha otvorila oči. Nie je nad pocit, že môžem každý svoj deň žiť slobodne na našom pokojnom Slovensku.

Naša cesta pokračovala ďalej do Medzilaboriec. Autobus zaparkoval na parkovisku pri Múzeu moderného umenia Andyho Warhola. Samotné múzeum je veľká pestrofarebná poschodová budova, charakteristická jedinečnou expozíciu o živote a diele  Andyho Warhola, ktorého pôvod siaha k Medzilaborciam, do obce Mikova. Svedčia o tom cenné autentické materiály, listiny a rekvizity. Múzeum vlastní napríklad jeho krstnú košieľku, odevy alebo jeho originálne okuliare. V modernom umení sa preslávil najmä serigrafiami Campbellových polievok a serigrafiami slávnych osobností ako Marilin Monroe, či Mick Jagger. Najdrahším obrazom je Strieborná havária, prednedávnom vydražená za sumu nepredstaviteľnú pre bežného smrteľníka.

Domov sme sa vrátili nabití novými poznatkami i emóciami. Myslím, že pre každého, koho zaujíma výtvarné umenie, je dobrou voľbou navštíviť toto múzeum v Medzilaborciach.