Konverzácia v ruskom jazyku

Charakteristika predmetu Konverzácia v ruskom jazyku

Ruský jazyk je dôležitým komunikačným prostriedkom a súčasne aj dôležitým všeobecnovzdelávacím predmetom, rozvíjajúcim nielen rečovú, ale aj myšlienkovú činnosť žiakov, ich tvorivé schopnosti, kritické myslenie a  estetické cítenie.

Predmet Konverzácia v ruskom jazyku vybavuje žiakov vedomosťami, komunikačnými zručnosťami a návykmi, ktoré môžu využiť v praktickom živote - pri ďalšom vzdelávaní, ale aj v budúcej profesii.

Obsahový a výkonový štandard predmetu Konverzácia v ruskom jazyku vyplýva z cieľových požiadaviek na ovládanie ruského jazyka na úrovni B2. Môže teda pripraviť žiaka na maturitnú skúšku  ako na úrovni B1, tak aj na úrovni  B2 a súčasne žiaka pripravuje pre ďalšie vzdelávanie v rámci vysokoškolského štúdia.

Cieľové komunikačné kompetencie

Komunikačná kompetencia je schopnosť žiaka viesť komunikáciu prostriedkami ruského jazyka na základe jazykových a kulturologických vedomostí, v súlade s cieľmi a úlohami komunikácie i komunikačnými situáciami v rámci konkrétnej oblasti činnosti. Súčasťou komunikačnej kompetencie je:

• jazyková kompetencia - súbor jazykových vedomostí žiaka a zručností používať ich,
  • rečová kompetencia - schopnosť viesť komunikáciu, prijímať a chápať cudzie a formulovať vlastné výpovede,
  • pragmatická kompetencia - zručnosť vybrať najefektívnejší spôsob vyjadrenia myšlienky v závislosti od cieľa a podmienok komunikácie (v súlade s komunikačnými zámermi hovoriaceho a situáciou),
  • vecná kompetencia - schopnosť orientovať sa v obsahovom pláne výpovede v konkrétnej oblasti činnosti.

Po absolvovaní predmetu Konverzácia v ruskom jazyku má žiak preukázať požadovanú úroveň komunikačných zručností v bežných komunikačných situáciách na primeranej jazykovej úrovni. Žiak dokáže:

• opísať a vysvetliť dôležité kultúrne aspekty života na Slovensku, porovnať vlastnú kultúru, zvyky, tradície s kultúrou po rusky hovoriacich krajín,
  • pochopiť odlišnosti slovenskej a ruskej kultúry, prejavujúce sa v každodennom živote, životnom štýle, medziľudských vzťahoch, postojoch a hodnotách,
  • osvojiť si normy správania sa a spoločenské konvencie.

Požadované komunikačné zručnosti je schopný preukázať v rámci komunikačných situácií v nasledujúcich tematických okruhoch:

• Rodina,
  • Kultúra a umenie,
  • Šport,
  • Bývanie,
  • Obchod a služby,
  • Starostlivosť o zdravie,
  • Cestovanie,
  • Vzdelanie,
  • Zamestnanie,
  • Vzťahy medzi ľuďmi,
  • Človek a príroda,
  • Vedecko-technický rozvoj,
  • Človek a spoločnosť,
  • Komunikácia a jej formy,
  • Masmédiá,
  • Mládež a jej svet,
  • Stravovanie,
  • Záľuby, voľný čas a životný štýl,
  • Multikultúrna spoločnosť,
  • Mestá a miesta,
  • Obliekanie a móda,
  • Kniha – priateľ človeka,
  • Vzory a ideály,
  • Krajina, ktorej jazyk sa učím,
  • Slovensko – moja vlasť.

Hodnotenie žiakov

V predmete Konverzácia v ruskom jazyku sú žiaci hodnotení v súlade s metodickými pokynmi MŠ SR č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl. Hodnotí sa zvládnutie nasledujúcich komunikačných jazykových činností a stratégií:

• počúvanie s porozumením,
  • čítanie s porozumením,
  • písomný prejav,
  • ústny prejav v dialogickej a monologickej reči.

Používané kritériá hodnotenia vychádzajú z požiadaviek na ovládanie cudzieho jazyka na úrovni B1 a B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca. Výsledná známka v predmete zohľadňuje vážený priemer známok za príslušný polrok. Stupňom 1 je žiak klasifikovaný, ak dosiahol priemer v rozsahu 100 – 90 %, stupňom 2 je žiak klasifikovaný, ak dosiahol priemer v rozsahu 89 – 80 %, stupňom 3 je žiak klasifikovaný, ak dosiahol priemer v rozsahu 79 – 55 %, stupňom 4 je žiak klasifikovaný, ak dosiahol priemer v rozsahu 54 – 30 %, stupňom 5 je žiak klasifikovaný, ak dosiahol priemer nižší ako 30 %.